Tüketicilerin yerel gıda ürünlerine yönelik sağlık bilinci: İzmir ili örneği
Health awareness of consumers for local food products: The case of Izmir province
  1. Tez No: 845977
  2. Yazar: CANSU MELİS AKSU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZERRİN KENANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Ziraat, İstatistik, Public Health, Agriculture, Statistics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sürdürülebilir Tarım Gıda Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada İzmir ili topluluk destekli gıda gruplarındaki tüketicilerin yerel gıda tüketim ve satın alma davranışları ve sağlık bilinci düzeyleri analiz edilmiştir. Çalışmanın ana materyalini İzmir'de etkinlik gösteren Batı İzmir Topluluk Destekli Tarım Grubu, Güzel Gıda Topluluğu, Gediz Ekoloji Topluluğu, Homeros Gıda Topluluğu, Ege Üniversitesi Doğa ve İnsan Grubu ve Originn Gıda Topluluğuna katılan 92 tüketiciden anketle elde edilen veriler oluşturmuştur. Tüketicilerin demografik özellikleriyle yerel gıda tüketim nedenleri ve sağlık bilinci düzeyleri arasındaki farklılıkları belirlemek için istatistiksel testler yapılmıştır. Tüketicilerin yerel gıda ürünleri satın almasında etkili faktörler; mevsiminde ulaşım, tazelik, sağlıklı olması ve üreticiye katma değer sağlamasıdır. En sık tercih edilen gıdalar taze sebzeler ve zeytinyağıdır. Tüketicilerin, pandemide yerel gıdalara ulaşmada biraz sıkıntı yaşadıkları, satın alma sıklıklarının biraz arttığı belirlenmiştir. Tüketicilerin %27.20'sinin sağlık sorunu olduğu ve yerel gıda satın alma sıklığının yüksek olduğu saptanmıştır. Tüketiciler sağlığı konusunda dikkatli, sağlığını izleyen, sağlığı için eyleme geçen bir gruptur ancak eğitim ve gelir seviyeleri yüksek olsa da yeterli bilgi ve öz farkındalığa sahip değildir, sağlık bilinci orta-düşük seviyededir. Yerel gıda tüketimi, üretimde şeffaflık ve sağlık bilincinin artması için çalışmalar yapılması; yerel üreticilerin desteklenmesine, kaynak sürdürülebilirliğine ve bölgesel kalkınmaya katkı sağlayacaktır. Yerel üretime destek ve sağlık bilincinin toplumsal artışı; Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları'ndan; Sorumlu Üretim ve Tüketim, Sağlık ve Kaliteli Yaşam, İnsana Yakışır İş ve Ekonomik Büyüme, Yoksulluğa Son, Sürdürülebilir Şehirler ve Topluluklar, Amaçlar İçin Ortaklıklar gibi hedeflere ulaşılmasına direkt ve/veya dolaylı yoldan imkân tanıyacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, local food consumption and purchasing behaviors, and health consciousness levels of consumers in community supported food groups in Izmir province are analyzed. The main material of the study is the data obtained through a survey 92 consumers participating in the West Izmir Community Supported Agriculture Group, Guzel Food Community, Gediz Ecology Community, Homeros Food Community, Ege University Nature and Human Group and Originn Food Community operating in Izmir. Statistical tests conducted to determine the differences between consumers' local food consumption reasons and health consciousness. The most effective factors for consumers are; being in the season, freshness, being healthier products and providing added value to the producer. The most preferred foods are fresh vegetables and olive oil. Its determined that consumers have some difficulties in reaching local foods during pandemic, and their purchasing frequency increased slightly. 27.20% of consumers have health problems and the frequency of purchasing local food is high. These consumers are careful about their health and takes action for it, but although their education and income levels are high, they don't have sufficent knowledge and self-awareness about their health, and their health consciousnessis at a medium-low level. Carrying out studies to increase consumption, transparency in production and health awareness; contribute to supporting local producers, resource sustainability and regional development. Support to these topics, can enable the achievement of goals such as Responsible Production and Consumption, Health and Quality Life, Decent Work and Economic Growth, End Poverty, Sustainable Cities and Communities, Partnerships for Purposes", which among the UN Sustainable Development Goals.