Üst ekstremite ön kol cerrahilerinde genel anestezi ve infraklaviküler blok uygulamalarının oksidatif stres ve endotel disfonksiyonu üzerine etkileri
Effects of general anesthesia and infraclavicular block applications on oxidative stress and endothelial dysfunction in upper extremity forearm surgery
  1. Tez No: 845980
  2. Yazar: ELİF KARALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR DEMİRGAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ:Bu çalışmanın amacı, üst ekstremite ön koloperasyonlarında uygulanan iki farklı anestezi yöntemi olan genel anestezi veinfraklaviküler bloğun,oksidatif stres ve endotel disfonksiyonu üzerine etkilerini karşılaştırmaktır. GEREÇ VE YÖNTEM:Prospektif gözlemsel vaka kontrol çalışması olarakplanlanan araştırmamız Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bağcılar Eğitim ve AraştırmaHastanesi'nde gerçekleştirilmiştir. Çalışmamıza 18-65 yaş arası,vücut ağırlığı ≥45 kg olan, ASA (American Society of Anesthesiologists) skoru 1ve turnike eşliğinde üst ekstremite ön kol operasyonu planlanan106 hasta dahil edildi. Hastalar SPSS 21.0 programındaki 1:1 randomizasyon ile 2 gruba ayrıldı. Genel anestezi grubundan kan örneği alınamaması nedeniyle (n=2), hastaların 6.gün ölçümüne gelmemeleri nedeniyle (n=2) olmak üzere toplam 4 hasta; infraklaviküler blok grubundan cerrahi değişiklikler nedeniyle (n=2) olmak üzere 2 hasta çalışma dışı bırakıldı. Genel anestezi uygulanan hastalar Grup GA (n=49) ve infraklaviküler blok uygulanan hastalar Grup İB (n=51) olarak adlandırıldı. Her iki grupta brakial arterin akım aracılı dilatasyon (Flow Mediated Dilatation, FMD) ölçümleri, infraklaviküler blok ve genel anesteziindüksiyonundan önce(FMD1), operasyon sonrası 24.saat (FMD2) ve operasyon sonrası 6.gün (FMD3) olmak üzere üç farklı zaman noktasındagerçekleştirildi. Her iki gruptaki hastalardan infraklaviküler blok ve genel anesteziindüksiyonundan önce(T0), pnömatik turnikenin çıkarılmasından 1 dakika önce(T1), turnikenin çıkarılmasından 5 dakika sonra(T2) ve 20 dakika sonra(T3) olmak üzere toplam dört kez kan örnekleri alındı.Alınan kan örneklerinde malondialdehit (MDA), protein karbonil grupları (PC),ksantin oksidaz (XO) ve nitrik oksit (NO) düzeyi olmak üzere toplam dört laboratuvar parametresi değerlendirildi. BULGULAR:Gruplar yaş,cinsiyet dağılımı, vücut kitle indeksi (VKI) ve turnike süresi açısındanbenzerdi (p>0.05). Grup GA'da operasyon süresi GrupİB'yegöre yüksekti (p=0.0380). Zamana göre grup içi karşılaştırmalarda; Grup GA ve Grup İB'de,postoperatif 24.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM:The aim of this study was to compare the effects of two different anesthesia methods, general anesthesia and infraclavicular block, on oxidative stress and endothelial dysfunction in upper extremity forearm operations. MATERIALS AND METHODS:Our study, which was planned as a prospective observational case-control study, was conducted at Health Sciences University Bağcılar Training and Research Hospital. We included 106 patients aged 18-65 years, body weight ≥45 kg, ASA (American Society of Anesthesiologists) score 1, and scheduled for tourniquet-guided upper extremity forearm operation. Patients were divided into 2 groups with 1:1 randomization in SPSS 21.0 program. A total of 4 patients were excluded from the general anesthesia group because of the inability to obtain blood samples (n=2), and 2 patients were excluded from the infraclavicular block group because of surgical changes (n=2). Patients who underwent general anesthesia were referred to as Group GA (n=49) and patients who underwent infraclavicular block were referred to as Group IB (n=51). In both groups, flow mediated dilatation (FMD) measurements of the brachial artery were performed at three different time points: before induction of infraclavicular block and general anesthesia (FMD1), 24 hours postoperatively (FMD2) and 6 days postoperatively (FMD3). Blood samples were collected from the patients in both groups four times: before induction of infraclavicular block and general anesthesia (T0), 1 minute before removal of the pneumatic tourniquet (T1), 5 minutes after tourniquet removal (T2) and 20 minutes after tourniquet removal (T3). A total of four laboratory parameters including malondialdehyde (MDA), protein carbonyl groups (PC), xanthine oxidase (XO) and nitric oxide (NO) levels were evaluated in the blood samples. RESULTS:The groups were similar in terms of age, gender distribution, body mass index (BMI) and tourniquet time (p>0.05). The operation time was higher in Group GA compared to Group IB (p=0.0380).