Farklı kol açılarına göre infraklavikular blok yapılan üst ekstremite cerrahisinde near infrared spektroskopisi (NIRS) ile doku oksijenizasyonunun ve blok kalitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of tissue oxygenation and block quality by near infrared spectroscopy (NİRS) in upper extremity surgery with infraclavicular block according to different arm angles
- Tez No: 641864
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN BİNİCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Giriş: Rejyonel anestezi birçok sebeple genel anesteziye kıyasla avantajlı bir yöntem olarak kabul edilmektedir. Periferik sinir blokları rejyonal anestezide sık kullanılan bloklardandır. Üst extremite cerrahilerinde USG (ultrasonografi) rehberliğinde infraklavikular blok uygulanması kolay olan ve günübirlik cerrahilerde kullanılabilen bir brakial pleksus bloğu tekniğidir. İnfraklavikular blok sırasında kolun farklı açılardaki pozisyonu medial, lateral ve posterior kord sinirlerinin yerleşimini ve pozisyonunu etkilenmektedir. Bu çalışmada farklı kol açılarında infraklavikular blok uygulanan hastalarda Near İnfrared Spektroskopisi (NIRS), Noninvaziv total hemoglobin monitörizasyonu (SpHb) ve Venöz Hemoglobin kullanarak doku oksijenizasyonunun ve blok kalitesinin değerlendirilmesi amaçladık. Gereç Yöntem: Çalışmaya tek taraflı üst ektremite (el, el bileği, ön kol ve dirsek) operasyonu geçirecek olan, 18-65 yaş arası, ASA I-II risk grubunda, infraklavikular blok uygulanan 91 gönüllü hasta dahil edildi. İnfraklavikular bloğun kontrendike olduğu hastalar, kooperasyon kurulamayanlar, böbrek yetmezliği olanlar, karaciğer yetmezliği olanlar, gebe ve emzirenler çalışma dışı tutuldu. Hastaların infraklavikular blok uygulanması öncesi demografik verileri kaydedildi ve standart monitörizasyonu (noninvaziv arteriyal kan basıncı (TA), elektrokardiyografi (EKG), ve pulse oksimetre (SpO2)) monitorizasyonu yapıldı. Temel hemodinamik ölçümlere ek olarak doku oksijenasyonu ölçümü yapabilmek için rejional oksimetre probu ve StO2 probu; PI değeri ve doku hemoglobini ölçebilmek için pulse oksimetre sensörü yerleştirildi. X Blok yapılacak tarafta ön kol anatomik pozisyonda iken kol sıra ile 0 derece, 45 derece ve 90 derece abduksiyona getirilerek pleksusun cilde olan mesafesi ve aksiller arter, ven ve kordların USG görünüm kolaylığı kötü (0), orta (1) ve iyi (2) olarak kaydedildi. Kol abduksiyon açısı için hastalar rastgele 3 gruba ayrıldı. Kola farklı açılar verildikten sonra hastalara USG eşliğinde infraklavikular blok uygulandı. Uygulama sırasında iğnenin istenilen bölgeye yönlendirilme rahatlığı, ek manevra veya tekrar giriş gerektirip gerektirmeme ve klavikulanın iğnenin yönlendirilmesine engel teşkil edip etmemesine göre uygulama kolaylığı zor (0), orta (1) veya kolay (2) olarak kaydedildi. Hastaların blok öncesi ve blok sonrası 0., 5., 10., 15., 20., 25. dakikalarda sistolik ve diyastolik kan basıncı, kalp atım hızı (KAH) ve oksijen saturasyonu (SpO2), hem blok yapılan ektremiteden hem de diğer ekstremiteden doku oksijen saturasyonu (StO2), doku hemoglobini (SpHb), perfüzyon indeksi değeri (PI), rejyonel oksijen satürasyonu (rSO2) ve vücut sıcaklığı kaydedildi. Bulgular: Blok yapılan grup ile kontrol grup arasında StO2, rSO2, PI ve vücut sıcaklığında anlamlı artış görülmüşken; SpHb değeri için anlamlı artış gözlenmemiştir. Blok başarılı ve blok başarısız gruplar arasında yine StO2, rSO2, PI ve vücut sıcaklığında anlamlı bir fark oluşmuşken SpHb değerinde herhangi anlamlı bir fark oluşmamıştır. Sonuç: Kolun abduksiyon açısının 0 dereceden 90 dereceye getirilmesiyle USG görünürlüğünü ve uygulama kolaylığını arttırdığı, NIRS yöntemi ile elde edilen StO2 ve rSO2 değerlerinin yanı sıra; PI ve vücut sıcaklığı değerlerinin blok başarısını değerlendirmede kullanılabileceği, vücut sıcaklığının blok başarısını belirlemede StO2 ve rSO2 ve PI' a göre daha geç anlamlı farklılık oluşturduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Introduction: Regional anesthesia is accepted as an advantageous method compared to general anesthesia for many reasons. Peripheral nerve blocks are one of the frequently used blocks in regional anesthesia. Ultrasonography (USG)-guided infraclavicular block application in upper extremity surgeries is a brachial plexus block technique that is easy and can be used in daily surgeries. The position of the arm at different angles during the infraclavicular block affects the placement and position of the medial, lateral and posterior cord nerves. In this study, we aimed to evaluate tissue oxygenation and block quality by using Near Infrared Spectroscopy (NIRS), Noninvasive total hemoglobin monitoring (SpHb), and Venous Hemoglobin in patients undergoing infraclavicular block at different arm angles. Material – Method: The study included 91 volunteer patients aged 18-65 years, undergoing unilateral upper extremity (hand, wrist, forearm, and elbow) surgery, in the ASA I-II risk group, who received infraclavicular block. Patients with contraindications for infraclavicular block, those who could not cooperate, those with kidney failure, those with liver failure, those who were pregnant and breastfeeding were excluded. Demographic data of the patients were recorded before infraclavicular block application and standard monitoring (noninvasive arterial blood pressure (TA), electrocardiography (ECG), and pulse oximeter (SpO2)) was applied. In addition to basic hemodynamic measurements, regional oximetry probe and StO2 probe was applied to measure tissue oxygenation, and pulse oximetry sensor was placed to measure PI value and tissue hemoglobin. While the forearm is in the anatomical position on the side of the block, the arm is brought to 0 degrees, 45 degrees, and 90 degrees abduction, and the distance of the plexus to the skin and the ease of USG appearance of the axillary artery, vein and cords are recorded as poor (0), medium (1) or good (2). Patients were randomly divided into 3 groups for arm abduction angle. After giving different angles to the arm, infraclavicular block was applied to the patients with USG guidance. Ease of application was recorded as difficult (0), medium (1) or easy (2) depending on XII whether the needle was directed to the desired area during the application, whether it required additional maneuvering or re-entry and whether the clavicle was an obstacle to the orientation of the needle. Systolic and diastolic blood pressure, heart rate (HR) and oxygen saturation (SpO2), and tissue oxygen saturation (StO2), tissue hemoglobin (SpHb), perfusion index value (PI), regional oxygen saturation (rSO2) and body temperature were recorded from both extremities, both before and after the block, at the 0, 5, 10, 15, 20, 25 minutes. Results: While there was a significant increase in StO2, rSO2, PI and body temperature between the blocking group and the control group, no significant increase was observed for the SpHb value. While there was a significant difference between block successful and block failed groups, again in terms of StO2, rSO2, PI and body temperature, there was no significant difference in SpHb value. Conclusion: By increasing the abduction angle of the arm from 0 degrees to 90 degrees, USG visibility and ease of application is increased. In addition to the StO2 and rSO2 values obtained with the NIRS method, PI and body temperature values can also be used to assess block success. It was observed that body temperature created a significant difference later than StO2, rSO2 and PI in determining block success.