Ultrasonografi rehberliğinde yapılan infraklavikular brakial pleksus bloğu uygulamasında aksiller ve lateral sagital yaklaşımların karşılaştırılması
Comparison of axillary approach and lateral saggital approach on ultrasound guided infraclavicular brachial plexus block
- Tez No: 426519
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CESUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Genel anestezi ile ilişkili komplikasyonlar nedeniyle anestezi pratiğinde rejyonel anestezi tekniklerinin oranı gittikçe artmaktadır. Omuz distalindeki üst ekstremite cerrahilerinde infraklavikular brakiyal pleksus blokları son yıllarda yüksek başarı oranları ile öne çıkmış bulunmaktadır. Biz bu çalışmada aksiller yaklaşımlı infraklavikular yaklaşımın lateral sagital yaklaşım kadar etkili ve fakat daha güvenilir olduğunu göstermeyi amaçladık. Gaziantep Üniversitesi'nde acil ya da elektif amaçlı, ön kol, el, el bilek veya dirsek cerrahisi uygulanacak 18 – 65 yaş arasında, 40-120 kg ağırlığında, ASA I –III, 40 olgu üzerinde gerçekleştirildi. Çalışmaya alınacak olgular rastgele 20 kişilik iki eşit gruba ayrıldı: Lateral Sagital Yaklaşımlı İnfraklavikular Blok Grubu (Grup L) (n:20) ve Aksiller Yaklaşımlı İnfraklavikular Blok Grubu (Grup A) (n:20). Bütün hastalara blok öncesi 2 mg midazolam ve 1mcg/kg'dan fentanil IV olarak verildi. Her iki grupta ultrason kullanılarak, gerektiğinde periferik sinir stimülasyonu ile doğrulanarak, brakiyal pleksusun posterior korduna, aksiller arterin saat 8 hizasında 30 ml %0.5 bupivakain enjekte edildi. Ultrason ile lokal anestezik dağılımı gözlendi. Dağılım yetersizse ek yönlendirme ve enjeksiyon uygulandı. Blok uygulandıktan sonra 5, 10, 15, 20. dakikalarda periferik sinirlerin duyusal değerlendirilmesi yapılarak kaydedildi. 30. dakikada da sinirlerin motor blok değerlendirilmesi yapılarak kaydedildi. Gruplar arası 20. dakikadaki duyusal ve 30. dakikadaki motor blok değerlendirilmesinde istatiksel anlamda fark yoktu (p>0.05). Grup L'de beş hastada, Grup A'da iki hastada parestezi görüldü. İstatiksel anlamda gruplar arası anlamlı fark yoktu (p>0.05). Grup A'daki hastaların %95'inde blok başarılıydı. Grup L'de hastaların %100'ünde blok başarısı sağlandı. Sonuç olarak, infraklavikular brakiyal pleksus bloğu için ultrason rehberliğinde aksiller yaklaşım etkin ve güvenli bir alternatif olabilir.
Özet (Çeviri)
Recently, using regional anesthesia techniques rates are increasing because of the complications associated with general anesthesia. Infraclavicular brachial plexus block for distally shoulder surgery on upper extremity is being popular due to high successful results in last years. In this study, we aimed to show axillary approach is as effective as lateral saggital approach, and more reliable technique for infraclavicular block. Patients included in the study, who need emergency or elective surgery for elbow, forearm, wrist and hand. Patients were between 18 – 65 age, ASA I-III and 40 – 120 kg weight. Patients were randomly divided into two equal groups of 20 people for study: Lateral sagittal infraclavicular approach block group (Group L) (n = 20) and axillary infraclavicular approach block Group A (n = 20). 2 mg of midazolam and 1 mcg / kg of fentanyl were administered intravenously to all patients before block. 30 ml %0.5 bupivacaine injected on posterior cord of brachial plexus on tip to the 8 o-clock position of axillary artery by ultrasound guidance (verified with the peripheral nerve stimulation if required). Local anesthetics distribution was observed by ultrasound. Additional orientation and injection applied in case of insufficient distribution. Sensory peripheral nerve block evaluation was recorded at 5th, 10th, 15th and 20th minutes after block. Motor block evaluation was recorded at 30th minute after block. No statistical difference was found between groups at 20th and 30th minutes about either sensorial block or motor block (p>0.05). Paresthesia was seen in two patients in Group A and five patients in Group L. No statistical significant difference was found between groups (p>0.005). Block success rates were found 95% in group A and 100% in Group L. As a result, the ultrasound guidance of axillary approach for infraclavicular brachial plexus block can be an effective and safe alternative .