Competent consumer: Achievement goal theory and consumer evaluations
Yetkin tüketici: Başarı hedefi teorisi ve tüketici değerlendirmeleri
  1. Tez No: 845988
  2. Yazar: EFE ÇAMURDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP CANLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: İşletme Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bir eyleme yönelik etkili olma duygusu olan yeterlilik, doğuştan gelen bir İnsan güdüsü ve bireylerin sosyal yargılar yaparken aradıkları en temel unsurlardan biridir. Yetkin olarak algılanmak şirketler için de çok önemlidir. Yetkinlik tüketicilerin markaları değerlendirirken ve satın alma niyetlerini belirlerken aradıkları temel faktörlerden biridir. Yetkinlik tüketiciler için temel bir değerlendirme unsuru ve firmalar için merkezi bir dayanak olmasına rağmen, araştırmalar tüketici yetkinliği ve bunun pazardaki davranışlarını nasıl etkileyebileceğini incelememiştir. Tezimde başarı hedefi teorisini temel alarak, tüketicilerin yeterliliği yorumlama şeklinin değerlendirmelerini nasıl etkileyeceğini anlamak istedim. Tezimin ilk yazısı yeterlilik yapısının en açık şekilde kullanıldığı bir bağlama odaklanır: karşılaştırmalı reklam. Bu makalede, başarı hedefi teorisinin doğrudan ve dolaylı karşılaştırmalı reklam iddialarının etkinliği belirlemedeki etkisine odaklanacağım. İkinci makalemde, başarı hedefi teorisi ile kişisel marka bağlantısı arasındaki etkileşimi inceleyerek tüketicilerin markayı seyreltme eğiliminin motivasyonel belirleyicilerini araştırıyorum.
Özet (Çeviri)
Competence, which is the feeling of being efficacious towards an action, is an inherent human motive and is one of the most fundamental aspects that individuals look for when making social judgments. Being perceived as competent is also crucial for companies. Competence is a central factor that consumers search for when evaluating brands and is one of the main factors that determine consumers' purchase intentions. Even though competence is a core assessment element for consumers and is a central pillar for firms, research still has not looked into how consumers themselves view competence and how it may affect their behavior in the marketplace. In my dissertation I base my framework on achievement goal theory to understand how the way consumers construe competence would affect their evaluations. The first essay of my dissertation focuses on a context in which the construct of competence is most explicitly used: comparative advertising. In this essay, I focus on achievement goal theory's effect on determining the effectiveness of direct versus indirect comparative advertising claims. In my second essay, I investigate motivational determinants of consumers' tendency to engage in brand dilution by looking into the interplay of achievement goal theory and self-brand connection.