Characterization of Hylocereus polyrhizus extract and a study of its effect on oxidative stress in the sera of patients with chronic kidney disease
Hylocereus polyrhizus özüsünün karakterizasyonu ve kronik böbrek hastalarının seralarında oksidatif stres üzerine etkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 845989
  2. Yazar: MOHAMMED JUMAAH AZZAWI AZZAWI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU KILIÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Mevcut araştırmanın amacı, CKD hastalarında Hylocereus polyrhizus'un bazı antioksidan belirteçleri (üre ve kreatinin) nasıl etkilediğini belirlemekti. Toplamda (80) KBH hastası bu çalışmaya dahil edildi. Hastalar 20 ile 60 yaşları arasındaydı. Her hastanın ad, yaş, cinsiyet, medeni durum, ikamet yeri, kronik hastalık öyküsü, uyuşturucu madde kullanım öyküsü, sigara içme öyküsü, operasyon türü. Bu hastalar Nisan-Temmuz 2022 tarihleri arasında Irak'ın Al-Jumhuri Hastanesi Kerkük'e yatırıldı. (2022). Bu deneyde 50 sağlıklı birey kontrol grubu olarak görev yaptı. 20 ila 60 yaşları arasındaki sağlıklı yetişkinlerden örnekler alındı. birkaç biyolojik element için testler yapıldı. H. polyrhizus'tan elde edilen kabuk ekstraktının analizi, saponin, flavonoid, tanen, polifenol, alkaloid, kinon ve terpenoid bileşiklerinin varlığını ortaya çıkardı. Ayrıca, mevcut çalışmanın sonuçları, mevcut çalışmadaki sağlıklı insanların yüzdesinin 50 (%38,5) olduğunu, böbrek yetmezliği olan hasta sayısının 71 (%54,6) olduğunu, böbrek hastalığının diğer evrelerinin bildirildiğini, üçüncü evre ise 2(%1.5) hastayı içeriyordu. Dördüncü evre 7(%5.4) hastayı içeriyordu. erkek ve kadınlarda kreatinin ve üre seviyeleri kontrol grubuna göre anlamlı (P≤0.05) artış gösterdi. Erkek ve dişideki Laktik Dehidrojenaz seviyeleri, sağlık grubuna kıyasla anlamlı düzeyde (P≤0.05) yükselmiştir. Erkek ve dişilerde toplam antioksidan kapasite düzeyi sağlık grubuna göre önemli düzeyde (P≤0.05) azalmıştır. Ejder meyvesi ekstraktı kullanıldıktan sonra, toplam antioksidan kapasite düzeyinde iyileşme ve sağlık grubuna göre önemli olmayan (P≤0.05) değişiklikler olmuştur.
Özet (Çeviri)
The goal of the current investigation was to determine how Hylocereus polyrhizus affected some antioxidant markers (urea and creatinine) in CKD patients. An overall total of (80) CKD patients were included in this study. The patients were between the ages of 20 and 60. Each patient's case information sheet was compiled with information on their name, age, sex, marital status, place of residence, history of chronic diseases, history of drug use, history of smoking, and type of operation. These patients were hospitalized to Kirkuk, Iraq's Al-Jumhuri Hospital between April and July 2022. (2022). 50 healthy individuals served as the control group in this experiment. samples were taken from healthy adults between the ages of 20 and 60. testing for a few biological elements. The analysis of the peel extract from H. polyrhizus revealed the presence of saponin, flavonoid, tannin, polyphenol, alkaloid, quinone, and terpenoid compounds. Also, The results of the current study showed that the percentage of healthy people in the current study was 50(38.5%), while the number of patients with kidney failure was 71(54.6%), while other stages of kidney disease were reported, the third stage included 2(1.5%) patients while. The fourth stage included 7(5.4%) patients. creatinine and urea levels in male and female were showed significant (P≤0.05) increase compare with control group. Lactic Dehydrogenase levels in male and female were showed significant (P≤0.05) elevated in comparison to the heath group. Total antioxidant capacity level in male and female were showed significant (P≤0.05) reduced in comparison to the heath group. After using dragon fruits extract, Total antioxidant capacity level were improved and there was non-significant (P≤0.05) changes in comparison to the heath group.