Estimation of the bearing capacity of the soil by therotical and site methods for areas in hilla, ıraq
Irak Hilla'daki alanlar için zemin taşıma kapasitesinin terotik ve şantiye yöntemleriyle tahmini
  1. Tez No: 845998
  2. Yazar: HASAN ALI HADI HADI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CİHAN DOĞRUÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araĢtırma, Irak'ın Babil vilayetinin orta kesiminde büyüyen bir kentsel Ģehir olan AlHilla'nın farklı bölgelerindeki zeminlerin nihai taĢıma kapasitesini, Ģerit, kare, dikdörtgen ve dairesel temel türleriyle iliĢkili olarak araĢtırmayı amaçlamaktadır. üzerine yerleĢtirildi. Ayrıca temel Ģeklinin, derinliğinin ve su tablasının konumunun Terzaghi, Skempton ve Hansen yöntemleriyle belirlenen tabakalı zeminin taĢıma kapasitesine etkisinin araĢtırılması. Bu çalıĢmanın temel bulguları, kare ve daire Ģeklindeki temeller için belirlenen nihai taĢıma kapasitesi ve emniyetli taĢıma kapasitesi değerlerinin Ģerit ve dikdörtgen temellere göre daha yüksek bulunmasıdır. Temel derinliği arttıkça toprağın nihai ve emniyetli taĢıma kapasitesi artar. Su tablası zemin seviyesine yakın olduğunda toprağın taĢıma kapasitesi yaklaĢık %50'ye düĢer. Ayrıca temel derinliği arttıkça zeminin nihai taĢıma kapasitesi de artar. SürĢarj ağırlığındaki artıĢ nedeniyle derinlikteki artıĢın taĢıma kapasiteleri üzerindeki etkisi baskındır. Ayrıca yeraltı suyunun konumu toprağın taĢıma kapasitesi üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Temel tabanından itibaren temel geniĢliğinden daha az derinlikte su tablasının bulunması toprağın taĢıma kapasitesini azaltacaktır
Özet (Çeviri)
This study will look at how much weight the soil in different areas of Al-Hilla, a growing city in Iraq, can support. We will specifically consider if circular, square, rectangular, and strip-shaped foundations can be built in those areas. Furthermore, we will assess how the depth, width, shape, and water level of the footing affect the ability of the soil layers to support weight. This estimation will be done using the methods developed by Terzaghi, Skempton, and Hansen. The main findings of this study are that square and circular footings are stronger than strip and rectangle footings in terms of ultimate bearing capacity and safe bearing capacity. The maximum amount of weight that the soil can hold gets higher as the foundation goes deeper into the ground, and it is also safer. When the water level in the ground is near the surface, the ground's ability to support weight is reduced by about half. Moreover, the strength of the soil to support weight increases as the foundation goes deeper. Because the weight added to an object is increasing, the impact of increased depth on the ability to support weight is noticeable. Furthermore, the ability of soil to support plants and organisms is greatly affected by the position of the water beneath the ground. The ability of the soil to support weight will decrease if there is a water table at a depth from the foundation that is less than half of the foundation's width