Evaluation of best available techniques for the selected integrated solid waste plant using life cycle assessment
Yaşam döngüsü analizi kullanılarak seçilmiş entegre katı atık tesisi için mevcut en iyi tekniklerin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 845999
  2. Yazar: ELİF İREM KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ BENGÜ DİLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 248
Özet
Endüstriyel Emisyon Direktifi (IED), minimum maliyetle en az çevresel etkiyi elde etmek için çeşitli süreçlerde uygulanacak BREF belgeleri aracılığıyla mevcut en iyi teknikleri (BAT'ler) ele almaktadır. Atık yönetimi BREF bunlardan biridir ve çeşitli atık işleme aşamaları için çeşitli BAT'ları tanımlar. Bu BAT'lar yalnızca yönlendirilmiş olanlardır ve belirli bir tesis için uygulanabilir olanların belirlenmesi zordur. Bu bakımdan Yaşam Döngüsü Analizi (LCA), diğer birçok endüstriyel üretim sisteminde olduğu gibi atık yönetim sistemlerindeki çeşitli BAT uygulamalarının çevresel etkilerini değerlendirmek için değerli bir araç olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle, bu çalışmada, Türkiye'de seçilen Kapalı Entegre Katı Atık Ayırma, İşleme ve Enerji Üretim Tesisi için en uygun BAT'ları değerlendirmek ve belirlemek amacıyla LCA kullanılmıştır. Fonksiyonel ünite 1 ton belediye katı atıklarının işlenmesi olarak seçilmiştir. Ayrıca sistem sınırı, tesisin tamamı ve bireysel işlem birimleri için kapıdan kapıya olarak tanımlanmıştır. Siklon ayırıcı, kumaş filtre ve ıslak gaz temizleyici, mekanik arıtmada toz emisyonlarını en aza indirmek için etkili teknolojiler olarak uygulanmıştır. Bu teknolojiler, optimum sonuçlara ulaşmak için seçilen BAT tarafından yönlendirilmektedir. Benzer şekilde, seçilen BAT çerçevesinde kükürt giderme ünitesi içindeki H2S emisyonlarının azaltılmasında biyofiltre, kumaş filtre, ıslak yıkayıcı, termal oksidasyon ve adsorpsiyon yaklaşımlarının etkinliğini değerlendirmek için çeşitli senaryolar geliştirilmiştir. Senaryoların çevresel etkisi LCA kullanılarak değerlendirilmiştir. Elektriğin önemi, Küresel Isınma ve İnsan Sağlığı (GWHH) kategorisi üzerindeki önemli etkisiyle bağlantılı olarak özellikle dikkat çekicidir. Desülfürizasyonda H2S giderimi için termal oksidasyonun çevresel etkisi, önemli enerji talepleri nedeniyle oldukça yüksektir. Buna karşılık, desülfürizasyon ünitesinde kumaş filtre kullanımının en az çevresel etkiye sahip olduğu belirlenmiştir. Mekanik arıtma prosedürlerinde toz emisyonlarını azaltmak için kullanılan tekniklerin çevresel etkileri karşılaştırıldığında, bulgularda gözlemlenen farklılıklar ihmal edilebilir düzeydedir.
Özet (Çeviri)
The Industrial Emissions Directive (IED) addresses the best available techniques (BATs) through BREF documents to be implemented in various processes to achieve the least environmental impact at a minimal cost. Waste management BREF is one of those and describes the numbers of BATs for various waste processing stages. These BATs are just those guided and the determination of the applicable ones for a given plant is a challenge. In this respect, Life Cycle Assessment (LCA) appears to be a valuable tool for assessing the environmental impacts of various BAT implementations within the waste management systems, like for many other industrial production systems. Therefore, in this study, LCA was used to evaluate and identify the most suitable BATs for the selected Closed Integrated Solid Waste Separation, Processing and Power Generation Plant, in Turkey. The functional unit was selected as 1 ton of municipal solid waste processed. Moreover, the system boundary was defined as“gate to gate”for the entire facility as well as for the individual processing units. The cyclone separator, fabric filter, and wet scrubber have been implemented as effective technologies for minimizing dust emissions in mechanical treatment. These technologies have been guided by BAT25 in order to achieve optimal results. In a similar manner, various scenarios were developed to assess the effectiveness of biofilter, fabric filter, wet scrubber, thermal oxidation, and adsorption approaches in reducing H2S emissions within the desulphurization unit, based on the BAT34 guidelines. The environmental impact of the scenarios was assessed using the use of LCA. The significance of electricity is particularly notable in relation to its substantial influence on the category of Global Warming and Human Health (GWHH). The environmental impact of thermal oxidation for H2S removal in desulphurization is notably high due to its substantial energy demands. Conversely, the utilization of fabric filters in the desulphurisation unit was determined to have the least environmental impact. When comparing the environmental impacts of the techniques to reduce dust emissions in mechanical treatment, the observed differences in the findings were minimal.