Sabah programlarının aile olgusu bağlamında sosyal hizmet perspektifinden incelenmesi: 'Müge Anlı ile Tatlı Sert' örneği
Examining the family concept in the context of morning programs from a social work perspective: The example of 'Müge Anlı ile Tatlı Sert'
  1. Tez No: 846017
  2. Yazar: SEDA ERKUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BORA BALUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada sabah programları arasında en çok izlenen ve sosyal medyada gündem oluşturan Müge Anlı ile Tatlı Sert programında aile olgusunun sunumu ve temsil biçimleri sosyal hizmet perspektifiyle yaklaşılarak incelenmiştir. Televizyon programları, toplumun farklı kesimlerinden insanlara ulaşma ve onları eğlendirme, bilgilendirme veya etkileme amacıyla hazırlanmaktadır. Bu programlarda yer alan karakterler, olaylar ve konular, izleyicilere birçok farklı mesaj iletebilir. Bu çalışmada sabah programındaki aile olgusunun sunumu ve sosyal medya hesabındaki içeriklerin altında yer alan yorumlar analiz edilmiştir. Müge Anlı ile Tatlı Sert sabah programının izlenme oranı en yüksek 10 bölümünde, program ekibi ve katılımcıların söylemleri ile programın resmi Facebook (Meta) hesabındaki izlenme oranı en yüksek 10 bölümüne yapılmış olan yorumlar araştırmanın verilerini oluşturmaktadır. Bu veriler neticesinde Müge Anlı ile Tatlı Sert programının katılımcı ve program ekibinin söylemleri çerçevesinde“evliliğin temsili”,“ebeveynliğin temsili”ve“çocuğun temsili”alt temaları oluşturulmuştur. Sosyal medya hesabında izlenme oranı en yüksek bölümlere ait 104 video içeriğinin altına yapılan 51.393 yorum neticesinde ise“evliliğe ilişkin yorumlar”,“ebeveynliğe ilişkin yorumlar”ve“çocuğa ilişkin yorumlar”alt temaları oluşturulmuştur. Bu araştırmanın önemli sonuçlarından biri, televizyon programında gerek program ekibi gerekse katılımcılar tarafından evliliğin temsili diğer temsillerden daha yoğun şekilde gerçekleşmiştir. Evlilik hakkında çok fazla yorum yapılmasının temel nedenleri, toplumsal, kültürel, bireysel ve toplumsal değişim gibi çeşitli faktörlerden kaynaklanmaktadır. Yapılan sosyal medya yorumları ise ebeveynliğin rol ve sorumluluğunu vurgulamakta, çocukların kaybı veya cinayeti söz konusu olduğunda ise hassasiyet düzeyleri artmakta ve kendi ebeveynlik imajına göre yorum yapma refleksi gelişmektedir. Sosyal hizmet, toplumun sosyal sorunlarına çözüm bulma, farkındalık yaratma ve toplumsal refahı artırma gibi konularda önemli bir rol oynadığı için bu çalışma sosyal hizmet perspektifiyle ele alınmıştır. Araştırmanın bulguları neticesinde medyadaki söylemlerin bir sosyal hizmet uzmanı tarafından eleştirel biçimde yapılandırılmaya ihtiyaç olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the presentation and representation of the family phenomenon in the Müge Anlı and Tatlı Sert program, which is the most watched morning program and creates an agenda on social media, will be examined from a social work perspective. Television programs are prepared with the aim of reaching people from different segments of society and entertaining, informing or influencing them. The characters, events and topics featured in these programs can convey many different messages to viewers. In this study, the presentation of the family phenomenon in the morning program and the comments under the contents of the social media account were analyzed. The data of the research are the discourses of Müge Anlı ile Tatlı Sert in the top 10 rated morning shows and the comments on the official Facebook (Meta) account. As a result of these data, the sub-themes of“representation of marriage”,“representation of parenthood”and“representation of the child”were created within the framework of the discourses of the participants and program team of the Müge Anlı and Tatlı Sert program. As a result of 51,393 comments made under 104 video contents of the highest rated program on social media accounts, the sub-themes“comments about marriage”,“comments about parenthood”and“comments about the child”were created. One of the important results of this research is that the representation of marriage in the television program by both the program team and the participants was more intense than other representations. The main reasons why there are so many comments about marriage arise from various factors such as social, cultural, individual and social change. Social media comments emphasize the role and responsibility of parenting, and when it comes to the loss or murder of children, sensitivity levels increase and the reflex to comment according to one's own parenting image develops. Since social work plays an important role in finding solutions to the social problems of the society, raising awareness and increasing social welfare, this study was discussed from the perspective of social work. As a result of the findings of the research, it is thought that the outputs in the media need to be critically structured by a social worker.