Kapari bitkisinden bazı kimyasal yapıların ekstraksiyon ve kromotografik metodlarla ayrılması
Seperation of some chemical compounds in caper plant with extraction and chromatografic methods
  1. Tez No: 84602
  2. Yazar: MUSTAFA KARABİLGİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECDET ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Son yıllarda, birçok bitki farmasötik maddelerin kaynağı olarak dünyada daha çok önem kazanmaktadır. Böylece elverişli bitkilerden bir çok farmasötik maddenin elde edilmesi planlanmaktadır.Bu alandaki araştırmalar son yıllarda daha çok önem kazanmıştır. Sunulan bu çalışmada capparis spinosa L.bitkisinin tomurcuklarının kimyasal yapısı incelenmeye çalışılmıştır. Bu çalışmanın amacı kapari bitkisinin tomurcuklarını n-hekzan çözücüsü kullanarak soxhlet cihazında ekstraksiyonunun yapılması, elde edilen çözeltideki fraksiyonların yapılarını infrared spektrometresi, gaz kromotografisi ve kütle spektrometresi aletleri ile tespit etmektir. Anahtar Kelimeler : kapari, kromotografi, kütle spektrometresi, terpen.
Özet (Çeviri)
In recent years, many plants are playing more important role in the world as resource of the pharmaceutic materials. Therefore it has been planned to obtain many pharmaceutics from the avaible plant. However this field of indsutry is new and it has included many problems, investigations in this field are increasingly attractive attention. At the present study caper, plant bud powder has been subjected to extraction by votalite solvent extraction method. The objective of this study is to recover the extractives of caper plant bud by using n-hexane solvents in a soxhlet extractor, and to identify obtained combined from fractioning of the extractives by the Infrared Spectrometry, Gas Chromotography, Mass Spectrometry ( GC-MS ) technique. Key Words : caper, chromotography, mass spectrometry, terpen