İnternet bağımlılığının ailenin duygusal işlevselliği üzerindeki etkisi
The effect of internet addiction on family emotional functioning
  1. Tez No: 846036
  2. Yazar: ABDULLAH YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜR MAHMUT YÜCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmetler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı, sanal ilişki bağımlılığının, çiftlerin duygusal, sosyal ve cinsel ilişkilerine etkisini anlamaktır. Çalışma, internet bağımlılığının bir alt unsuru olarak sanal ilişki bağımlılığı ile ailede duygusal işlevsellik arasındaki ilişkiyi konu almaktadır. Gereç ve Yöntem: Bu araştırmada, öznelerin sanal ilişki bağımlılığına ilişkin deneyim ve duygularını anlamak ve bu ilişki tarzının ailelerinin duygusal işlevselliği üzerindeki etkisini değerlendirmek için nitel araştırma yöntemlerinden olgu bilim deseni kullanılmıştır. Sorunlu internet kullanımını sürdüren kişilerin tespiti için Young İnternet Bağımlılığı Ölçeği Kısa Formu 32 özneye uygulanmış, 40 ve üzeri puan alan 15 özne araştırmaya dahil edilmiş, 10 öznenin verileri kullanılmıştır. Bulgular: Sanal ilişkilerin yalnızlığı yordamak ve duygusal, cinsel tatmin edinimi amacıyla kurulduğu ve ailede duygusal işlevselliği olumsuz etkilediği tespit edilmiştir. Ayrıca ilişkilerin çevrimiçi ortamdan çevrimdışı ortama taşındığı ve bu davranış modeli neticesinde öznelerin ruhsal sorunlar yaşadıkları araştırma bulgularından anlaşılmıştır. Sonuç: Çalışmada, sanal ilişki bağımlılığının ailenin duygusal, sosyal ve cinsel fonksiyonlarını olumsuz etkileyerek boşanmalara sebep olduğu sonucuna varılmıştır. Sanal ilişki bağımlısı öznelerin çevrimiçi ilişkilerini gerçek ilişkilerinin yerine ikame ettikleri görülmüştür. Bu çalışmanın internet bağımlılığı, sanal ilişki bağımlılığı, ailede duygusal işlevsellik, koruyucu sosyal hizmet literatürlerine katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the study is to understand the effect of virtual relationship addiction on couples' emotional, social and sexual relationships. The study focuses on the relationship between virtual relationship addiction as a sub-element of internet addiction and emotional functioning in the family. Materials and Methods: In this study, phenomenological design, one of the qualitative research methods, was used to understand the subjects' experiences and feelings about virtual relationship addiction and to evaluate the effect of this relationship style on the emotional functionality of their families. Young Internet Addiction Scale Short Form was administered to 32 subjects in order to identify people with problematic internet use, 15 subjects with a score of 40 and above were included in the study, and the data of 10 subjects were used. Result: It was determined that virtual relationships were established to predict loneliness and to obtain emotional and sexual satisfaction and negatively affected emotional functionality in the family. In addition, it was understood from the research findings that the relationships moved from online to offline environment and the subjects experienced mental problems as a result of this behaviour model. Conclusion: In the study, it was concluded that virtual relationship addiction causes divorces by negatively affecting the emotional, social and sexual functions of the family. It was observed that virtual relationship addicted subjects substituted their online relationships for their real relationships. It is thought that this study will contribute to the literature on internet addiction, virtual relationship addiction, emotional functioning in the family, and protective social work.