Şüpheli ve sanığın muhakeme işlemlerine katlanma yükümlülüğü
Obligation of the accused and the defendant to bear the criminal proceedings
  1. Tez No: 846035
  2. Yazar: UYGAR GÜNERBÜYÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURMUŞ TEZCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 368
Özet
Ceza muhakemesi hukukunun amacı, belli kurallara uygun şekilde delil toplanarak maddi gerçeğe ulaşılmasıdır. Uyulacak olan kurallar arasında şüpheli ve sanığın kendi aleyhine delil vermeme hakkı/ayrıcalığı da bulunmaktadır. Bu kurala göre, hiç kimse kendisini suçlayan bir beyanda bulunmaya veya kendi aleyhine delil vermeye zorlanamaz. Ancak, şüpheli ve sanığın bazı ceza muhakemesi işlemlerine rızalarının bulunmamasına rağmen zorlanabilmekte ve bu işlemler sonucunda da şüpheli ve sanığın aleyhine deliller ortaya çıkabilmektedir. Bu çalışmada şüpheli ve sanığın ceza muhakemesi işlemlerine katlanma yükümlülüğüne dair düzenlemelere, mahkeme kararlarına, öğretideki görüşlere yer verilerek genel bir değerlendirme yapmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the criminal procedural law is to achieve the truth by obeying some regulations. Among those regulations, the right/privilege against self-incrimination must be complied; accordingly no one can be compelled to make a statement that would incriminate himself/herself or to present such incriminating evidence against himself/herself. Yet, the accused and the defendant may be forced to bear the criminal proceedings despite their wills and those proceedings may cause to produce an evidence that incriminates the accused or the defendant. This study is aiming to conclude an overall review of the accused and the defendant's oblication to bear the criminal proceedings referring the regulations, court verdicts, arguments presented within the doctrins.