Sözleşmenin devri
Transfer of the contract
  1. Tez No: 846068
  2. Yazar: HATİCE HALE GAMZE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT GEZDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Sözleşmenin devri, Türk Hukukunda 6098 Sayılı Türk Borçlar Kanunun yürürlüğe girmesi ile birlikte kanuni düzenlemede yer alan bir müessese haline gelmiştir. Bu müessese taraf değişikliği meydana getiren kendine özgü bir hukuki işlemdir. Üç taraflı hukuki işlem olan sözleşmenin devri ile devreden, sözleşmeden doğan tüm hak ve borçlarını taraf sıfatı ile birlikte devralana devredecektir. Böylelikle devreden, devre konu sözleşmenin tarafı olmaktan çıkar yerine devralan üçüncü kişi geçer. Bu işlemle artık asıl sözleşmenin yeni tarafları, devralan ve sözleşmede kalan taraftır. Sözleşme devrinin hüküm doğurabilmesi için devreden, devralan ve sözleşmede kalan tarafın devre uygun irade beyanlarının bulunması gerekmektedir. Bu tez, Türk Borçlar Kanunu m. 205 kapsamındaki sözleşmenin devrine ilişkin düzenlemeleri incelemektedir. Çalışmamızdan ilgili kanun maddesi çerçevesinde sözleşmenin devrinin tanımı, hukuki niteliği, türleri ve özellikleri incelenmiştir. Daha sonra diğer benzer hukuki müesseselerle ayrımları güncel Yargıtay kararları ile detaylı bir şekilde incelenmiştir. Ardından, sözleşmenin devrine ilişkin geçerlilik şartları üzerinde durulmaktadır. Devir sözleşmesinin şekli ve kapsamı, tarafların rızası gibi konular incelenerek, sözleşmenin geçerli bir şekilde devredilmesi için gereken koşullar ortaya konulmaktadır. Çalışmanın son aşamasında ise sözleşme devrinin hüküm doğurduğu an ve hukuki sonuçlar 6098 Sayılı Türk Borçlar Kanunu m. 205 başta olmak üzere doktrin ve Yargıtay kararları ışığında düzenli ve sistematik olarak ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
Transfer of Contract has become a legal institution in Turkish law with the enactment of the Turkish Code of Obligations numbered 6098. This institution is a unique legal transaction that results in a change of parties. In the assignment of a three-party legal transaction, the transferor transfers all rights and obligations arising from the contract to the transferee as a party. Thus, the assignor ceases to be a party to the contract, and the assignee becomes the new third party to the contract. With this transaction, the new parties to the original contract are the transferee and the remaining party. For the transfer of the contract to have legal effect, it is necessary for the transferor, transferee, and remaining party to have the necessary declarations of intent for the assignment. This thesis examines the regulations regarding the transfer of contracts under Article 205 of the Turkish Code of Obligations. Firstly, in this study, the place of transfer of contract in practice, based on the opinions of the doctrine and precedents of the Court of Cassation during the period of the repealed Code of Obligations numbered 818, is examined. Subsequently, within the framework of the relevant legal provision, the definition, legal nature, types, and characteristics of contract transfer are examined, as well as the distinctions from other similar legal institutions. Then, the conditions for the validity of contract transfer are emphasized. The form and scope of the transfer agreement, the consent of the parties, and other related issues are examined to establish the conditions required for a valid transfer of the contract. In the final stage of the study, the moment when the transfer of the contract takes effect and the legal consequences are systematically and consistently analyzed in light of the doctrine and precedents of the Court of Cassation, primarily Article 205 of the Turkish Code of Obligations numbered 6098.