İlkokul 3. ve 4. sınıf öğrencilerine yönelik geliştirilen biyomimikri temelli ders planlarının uygulanmasına ilişkin öğretmen görüşleri
Thesis teacher opinions on the implementation of biomimicry-based lesson plans developed for primary school 3rd and 4th grade students
  1. Tez No: 846069
  2. Yazar: SAMET YAVUZ TERZİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN ERKAM SULAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu tezin amacı, ilkokul 3. ve 4.sınıf fen bilimleri öğretim programında yer alan“Aydınlatma Teknolojileri”ve“Ses Kirliliği”konularına yönelik geliştirilen Biyomimikri temelli fen eğitimi yaklaşımının etkililiğinin değerlendirilmesidir. Bu amaç doğrultusunda Fen Bilimleri Dersi Öğretim Programı kapsamında 3. ve 4. sınıf düzeyinde gerçekleştirilmek üzere Biyomimikri Temelli Eğitim Anlayışı odaklı ders planları hazırlanmıştır. Hazırlanan ders planları iki farklı okulda 10 tane 3. sınıf ve 9 tane 4. sınıfta haftada iki ders saati olmak üzere altı hafta süresince uygulanmıştır. Araştırma, nitel araştırma desenlerinden eylem araştırması kullanılarak geliştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak Biyomimikri Temelli Ders Planları Görüşme Formu kullanılmıştır. Elde edilen veriler içerik analizi yöntemiyle maxqude programı kullanılarak analiz edilmiştir. Biyomimikri Temelli Eğitim Anlayışının, disiplinlerarası bakış açısı içerisinde öğrencilerin doğa ile etkileşimini, problem çözme becerilerini, yaratıcı düşünme becerilerini, yansıtıcı düşünme becerilerini, eleştirel düşünme becerisini arttırdığı, teknoloji algılarını yaş seviyelerine uygun olarak geliştirdiği ve ölçme değerlendirme çağdaş araçları kullanıldığı görülmektedir. Böylece Biyomimikri Temelli Eğitim Anlayışının uygulanabilir olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to evaluate the effectiveness of the biomimicry regional science education approach on the subjects of“Lighting Technologies”and“Sound Pollution”in the primary school 3rd and 4th grade science curriculum. For this purpose, lesson plans focused on Biomimicry Based Education Approach have been prepared to be implemented at the 3rd and 4th grade levels of the Science Course Curriculum. The lesson plans were prepared in two different groups, 10 3rd graders and 9 4th graders, for two lesson hours per week, for six weeks. The research uses action research, one of the qualitative research designs. Biomimicry Based Lesson Plans Interview Form was used as a data collection tool. The obtained data were analyzed by content analysis method using the maxqude program. It is seen that the Biomimicry Based Education Approach increases the progress of nature, problem solving skills, creative thinking abilities, thinking abilities, focusing thinking skills, critical thinking skills within an interdisciplinary perspective, and evaluates technology perceptions in accordance with age levels. Thus, it was concluded that the Biomimicry Based Education Approach is applicable.