Yerli yapım çift çeker bir traktörün güç iletim ve hidrolik sisteminin tarla performansının belirlenmesi üzerine bir araştırma
A research on determination of field performance of power transmission and hydraulic system of a domestic production two-wheel drive tractor
  1. Tez No: 846310
  2. Yazar: MERVE ORUÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHATTİN AKDEMİR, DR. GÖKAY UYMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma yerli yapım çift çeker bir traktörde kullanılmak üzere yerli bir traktör firması tarafından geliştirilen power-shift mekanizmasına ve shuttle ünitesine sahip transmisyonun ve elektrohidrolik kaldırıcı ile tarla çalışmaları sırasındaki performansının belirlenmesi amacıyla tarla testleri yapılmıştır. Çalışmalar sırasında yapılacak teste uygun olarak sensörler kullanılmıştır. Çeki kuvvetinin ölçülmesi için elektrohidrolik kaldırıcının alt askı kollarına birer adet load pin konumlandırılmıştır. Ayrıca hidrolik orta kola gelen kuvvetin ölçülmesinde için de basınç sensörü yerleştirilmiştir. Çalışmalar sırasında sıcaklık sensörü ile sistem sıcaklığı, basınç sensörü ile sistem basıncı, transmisyondaki giriş, çıkış hızı devir sensörleri ile ölçülerek anlık olarak kaydedilmiştir. Çalışmalarda çizel, pulluk, diskaro, dipkazan, rotovatör ve pülverizatör ile çalışılarak alınan çeki kuvveti, tork gibi değerlerin transmisyonun iyileştirilmesinde etkin rol oynayacağı düşünülmüştür. Ekipmanlar ile çalışılması sırasında yakıt tüketim değerleri de ölçülmüştür. Alınan veriler istatistiksel olarak değerlendirilerek (minimum, maksimum, ortalama,standart sapma, varyasyon katsayısı) veriler arasındaki sapmalar ortaya konmuştur. Bu sapmalar doğrultusunda transmisyon performansını etkileyen faktörler ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, field tests were carried out to determine the performance of the transmission with power-shift mechanism and shuttle unit developed by a domestic tractor company and the electrohydraulic lifter during field work, developed by a domestic tractor company to be used in a domestically produced two-wheel drive tractor. Sensors were used in accordance with the test to be performed during the studies. To measure the traction force, a load pin is positioned on the lower suspension arms of the electrohydraulic lifter. Additionally, a pressure sensor is placed to measure the force coming to the hydraulic middle arm. During the studies, the system temperature with the temperature sensor, the system pressure with the pressure sensor, the input and output speed in the transmission were measured and recorded instantly with the speed sensors. In the studies, it was thought that the values such as draft force and torque obtained by working with chisel, plow, disc harrow, bottom boiler, rotavator and sprayer would play an active role in improving the transmission. Fuel consumption values were also measured while working with the equipment. The received data were evaluated statistically (minimum, maximum, average, standard deviation, coefficient of variation) and deviations between the data were revealed. In line with these deviations, factors affecting transmission performance have been revealed.