36-71 aylık okul öncesi eğitimi alan ve okul öncesi eğitimi almayan çocukların oyun davranışlarının incelenmesi
Study of the play behaviors of 36-71 month old children receiving and not receiving preschool education
  1. Tez No: 846309
  2. Yazar: SELİN ALEYNA ATASAVUN KOCABAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMİHA FÜSUN AKDAĞ AYCİBİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmanın amacı, 2022-2023 öğretim yılı içinde okul öncesi eğitimi alan ve okul öncesi eğitimi almayan 36-71 aylık çocukların oyun davranışlarını incelemektir. Bu çalışmada betimsel bir anket modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini, tabakalı örneklem yöntemiyle belirlenen 160 çocuk oluşturmaktadır. Çalışmada çocukların oyun davranışlarını belirlemek amacıyla ''36-71 Aylık Çocuklar İçin Oyun Davranışı Ölçeği'' kullanılmıştır. Çalışmaya ilişkin veriler incelenirken tanımlayıcı istatistikler (ortalama, standart sapma), Bağımsız Örneklem T Testi ve Tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Çalışma sonucunda O.Ö.E. almayan çocukların daha çok sosyal oyun davranışı, tek başına oyun ve paralel oyun davranışı sergiledikleri belirlenmiştir. O.Ö.E. alan erkeklerin kızlardan daha fazla itiş kakışlı oyun davranışları sergiledikleri sonucuna varılmıştır. İtiş kakışlı oyun davranışlarının 36-48 aylık çocuklarda daha düşük olduğu sonucuna ulaşılmıştır. O.Ö.E. alan çocukların daha çok sosyal oyun davranışları sergiledikleri belirlenmiştir. Yapılan araştırmada çocukların gelişim dönemleri, gözlem yapılacağı gün içindeki ruh hali, anne baba tutumları, aile dinamikleri, sosyal çevre ve kültürel durum, öğretmen davranışları da etkili olmaktadır. Bunlar araştırmanın sınırlılıklarıdır. Okul öncesi kurumların öğretmenlerine oyun etkinliklerinin daha etkin uygulanması için çeşitli seminerler ve ileri eğitim programları düzenlenmesi önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the play behaviors of children aged 36- 71 months who receive and do not receive preschool education during the 2022-2023 academic year. A descriptive survey model was used in this study. The sample of the study consists of 160 children determined by the stratified sampling method. The ''Play Behavior Scale for Children Aged 36-71 Months'' was used to determine the children's play behaviors. Descriptive statistics (mean, standard deviation), Independent Samples T Test, and One-Way Analysis of Variance (ANOVA) were used to analyze the data of the study. As a result of the study, it was determined that children who do not receive preschool education exhibit more social play behavior, solitary play, and parallel play behavior. It was concluded that boys receiving preschool education exhibit more pushing and shoving play behaviors than girls. It was found that pushing and shoving play behaviors are lower in children aged 36-48 months. It was determined that children receiving preschool education exhibit more social play behaviors. In the research, the developmental stages of children, the mood during the day when observations will be made, parental attitudes, family dynamics, social environment and cultural situation, and teacher behaviors are also effective. These are the limitations of the study. It can be recommended to organize various seminars and advanced training programs for teachers of preschool institutions to implement play activities more effectively.