Kadınlarda vücut kitle indeksine göre işitsel beyinsapı cevapları
Auditory brainstem responses according to body mass index in women
  1. Tez No: 846313
  2. Yazar: SALİHE ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞULE ÇEKİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
İşitme kaybına neden olan birçok etken bulunmaktadır. Yakın zamanda bunların arasına bir yenisi eklendi; Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) beslenme durumunun işitme kaybı etiyolojisi ile ilişkili olduğunu açıkladı. Besin ögelerinin vücudun gereksinimini ne düzeyde karşılanabildiğini tarif eden beslenme durumunun önemli bir göstergesi Vücut Kitle İndeksidir (VKİ). Bu tez çalışmasının amacı farklı VKİ'ye sahip bireylerin İşitsel Beyinsapı Cevaplarını (İBC) farklı uyaranlar kullanarak farklı şiddet seviyelerinde incelemektir. Çalışmaya işitmesi normal olan 18-40 yaş aralığında üç farklı VKİ kategorisinde 60 kadın birey (n=120 kulak) dâhil edilmiştir. İmmitansmetrik inceleme, saf ses odyometrisi ve İBC ölçümleri yapılmıştır. Çalışma kapsamında, İBC ölçümlerinde 80-60 dB nHL şiddet seviyesinde Click ve CE-Chirp uyaran kullanılarak I. III. V. dalga mutlak latansları ve dalgalar arası latansları, sağ kulak-sol kulak bulguları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
There are many factors that can contribute to hearing loss. Recently, a new factor has been added to this list; the World Health Organization (WHO) has stated that nutritional status is associated with the etiology of hearing loss. Body Mass Index (BMI), a significant indicator of nutritional status, reflects the extent to which nutrients can meet the body's requirements. The aim of this thesis is to examine the Auditory Brainstem Responses (ABR) of individuals with different BMIs using different stimuli at different intensity levels. A total of 60 female individuals (n=120 ears) within the normal hearing range and aged between 18-40 were included in the study, categorized into three BMI groups. Immittance measurements, pure-tone audiometry, and ABR measurements were conducted. Within the scope of the study, absolute latencies of waves I, III, and V, as well as inter-peak latencies of waves I-III, I-V, and findings between the right and left ears were evaluated using Click and CE-Chirp stimuli at 80-60 dB nHL intensity levels.