Determination of radioactivity and metal levels of the water samples taken from dams
Barajlardan alınan su numunelerinin radyoaktivite ve metal düzeylerinin belirlenmesi
- Tez No: 846312
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada Ankara ili baraj sularının toplam alfa (α) ve toplam beta (β) aktivite düzeyleri ile iyon konsantrasyonları araştırılmıştır. Dört barajdan alınan giriş sularında MPC-9604 çoklu dedektörlü α/β sayım sistemi kullanılarak toplam alfa ve toplam beta aktivite değerleri toplam α için 0.017 – 0.157 Bq/L ve toplam β için 0.076 – 0.263 Bq/L olarak bulunmuştur. Çamlıdere, Kurtboğazı, Kesikköprü, Çubuk-2 (hem ASKİ Çubuk İçme Suyu Arıtma Tesisine hem de ASKİ Pursaklar İçme Suyu Arıtma Tesisi'ne iki çıkış) ve üç içme suyu arıtma tesisinden (ASKİ İvedik, ASKİ Çubuk ve ASKİ Pursaklar) çıkış suları alınmıştır. Örneklerde bulunan radyoaktivite değerleri, Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Türk Standardı (TS) ve ABD Çevre Koruma Ajansı (USEPA) tarafından verilen maksimum değerlerle karşılaştırıldı. Ayrıca baraj sularında B3+, Al3+, Zn2+, Ti3+, Ca2+, Mg2+ ve HCO3- gibi iyonlar da Thermoscientific iCAP TQe, ICP-MS cihazı ile belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, gross alpha (α) and gross beta (β) activity levels and ion concentrations of dam waters in Ankara, Türkiye were investigated. Gross alpha and gross beta activity values were found as 0.017 – 0.157 Bq/L for gross α and 0.076 – 0.263 Bq/L for gross β by using MPC-9604 multi-detector α/β counting system for inlet waters taken from four dams (Çamlıdere, Kurtboğazı, Kesikköprü, Çubuk-2 (two exits to both ASKİ Çubuk Drinking Water Treatment Plant and ASKİ Pursaklar Drinking Water Treatment Plant) and outlet waters taken from three drinking water treatment plants (ASKİ İvedik, ASKİ Çubuk and ASKİ Pursaklar). The radioactivity values found in samples were compared with maximum permissible values given by World Health Organization (WHO), Turkish Standard (TS) and U.S. Environmental Protection Agency (USEPA). Also, ions such as B3+, Al3+, Zn2+, Ti3+, Ca2+, Mg2+ and HCO3- in the dam waters were determined by Thermoscientific iCAP TQe, ICP-MS device.