Nikel oksit ve nikel oksit nanopartiküllerinin rat ince bağırsak dokusuna etkileri
Effects of nickel oxide and nickel oxide nanoparticules on rat small intestine tissue
  1. Tez No: 846314
  2. Yazar: HALİME RÜMEYSA SERİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KALENDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biyoloji, Histoloji ve Embriyoloji, Biochemistry, Biology, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Nanopartiküller (NP), oldukça aktif ve 100 nanometrenin altındaki boyutlara sahip, hacimsel yapıdaki malzemelerden daha farklı ve üstün özellikleri olan malzemelerdir. Nikel oksit mikropartikülleri (NiO-MP) endüstride çok kullanılan bir bileşik olup, nikel oksit nanopartiküllerinin (NiO-NP) canlılarda toksisite oluşturduğu ve güçlü bir oksidatif stres indükleyicisi olduğu ifade edilmiştir. Bu çalışmada NiO-MP ve NiO-NP'lerinin rat ince bağırsak dokusu üzerine etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmada, 42 adet erkek Wistar rat 7 gruba ayrılmıştır. 1. Kontrol grubu, 2. NiO-MP (150 mg/kg/gün) oral uygulanan grup, 3. NiO-MP (20 mg/kg/gün) intraperitoneal uygulanan grup, 4. NiO-MP (1 mg/kg/gün) intravenöz uygulanan grup, 5. NiO-NP (150 mg/kg/gün) oral uygulanan grup, 6. NiO-NP (20 mg/kg/gün) intraperitoneal uygulanan grup, 7. NiO-NP (1 mg/kg /gün) intravenöz uygulanan grup. 21 gün sonra ratların ince bağırsak dokusunda malondialdehit (MDA) seviyesi ve antioksidan enzim aktiviteleri [süperoksit dismutaz (SOD), katalaz (CAT), glutatyon peroksidaz (GPx), ve glutatyon-S-transferaz (GST)] ölçülmüş ve ince bağırsak dokusunda meydana gelen histopatolojik değişiklikler incelenmiştir. NiO-MP ve NiO-NP, ratların bağırsak dokusunda MDA miktarında artışa neden olurken, antioksidan enzim aktivitelerinde (SOD, CAT, GPx ve GST) azalmaya neden olmuştur. Histolojik incelemelerde, NiO-MP ve NiO-NP, genel olarak ratların ince bağırsaklarındaki villuslarda kısalma, küntleşme ve düzensizliklere neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
Nanoparticles (NPs) are highly active materials with sizes below 100 nanometers and have different and superior properties than bulk materials. Nickel oxide microparticles (NiO-MP) are a widely used compound in industry, and it has been stated that nickel oxide nanoparticles (NiO-NP) cause toxicity in living things and are a strong oxidative stress inducer. This study aimed to investigate the effects of NiO-MP and NiO-NPs on rat small intestine tissue. In the study, 42 male Wistar rats were divided into 7 groups. 1. Control group, 2. NiO-MP (150 mg/kg/day) orally administered group, 3. NiO-MP (20 mg/kg/day) intraperitoneally administered group, 4. NiO-MP (1 mg/kg/day) administered group day) intravenously administered group, 5. NiO-NP (150 mg/kg/day) orally administered group, 6. NiO-NP (20 mg/kg/day) intraperitoneally administered group, 7. NiO-NP (1 mg/kg) /day) intravenously administered group. After 21 days, malondialdehyde (MDA) level and antioxidant enzyme activities [superoxide dismutase (SOD), catalase (CAT), glutathione peroxidase (GPx), and glutathione-S-transferase (GST)] were measured in the small intestine tissue of rats and histopathological changes were examined. While NiO-MP and NiO-NP caused an increase in the MDA level in the rats intestinal tissues, they caused a decrease in antioxidant enzyme activities (SOD, CAT, GPx and GST). In histological examinations, NiO-MP and NiO-NP generally caused shortening, blunting and irregularities in the villi in the rats small intestinal tissues.