Ortakaraören ana nirengi ağında GPS ölçü sonuçları ile klasik ölçü sonuçlarının karşılaştırılması
A comparison of GPS observations and classical observations of Ortakaraören main triangulation network
  1. Tez No: 84632
  2. Yazar: FERRUH YILMAZTÜRK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÖZŞEN ÇORUMLUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Günümüzde haritacılıkla ilgili teknoloji çok hızlı bir değişim göstermektedir. Yapay uydular ve bilgisayarların gelişmesi ile harita sektörü yeni boyutlar kazanmış ve klasik haritacılıktan çağdaş haritacılığa geçiş hızlanmıştır. Kentsel ve kırsal gelişme alanlarında toprağa ve altyapıya ilişkin verilerin belirli bir sistem içerisinde toplanması, güncelleştirilmesi ve hizmete sunulmasında harita hizmetlerinin çağdaş bir yaklaşımla sürdürülmesinin önemi açıktır. Olağanüstü duyarlılığı, hızı ve ekonomikliği ile GPS ölçü teknikleride son on yılda haritacılık sektöründe yerini almıştır. Bu yöntemle baz uzunluğuna ve uydu sayısına bağlı olarak 1-2 saatlik ölçüden sadece birkaç saniyelik ölçüye varan bir aralıkta kontrol noktalarını ZxlO'Mo'8 mertebesinde koordinatı andırmak mümkün olmaktadır. Bu çalışmada; klasik ölçüleri daha önceden yapılmış Ortakaraören Ana Nirengi Ağı'nda, statik ve hızlı-statik GPS ölçüleri yapılarak, sözkonusu ölçü yöntemleri arasında karşılaştırmalar yapılmıştır. Ayrıca iki farklı yazılımkullanılarak WGS-84 datumunda elde edilen dengeli baz vektörü bileşenlerinin de karşılaştırılması gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmalar sonucunda, klasik yöntemle uzun zaman ve işgücü harcanarak elde edilen konum bilgilerinin, GPS ile daha kısa zamanda ve duyarlı bir şekilde elde edilebileceği görülmüştür. Ayrıca iki farklı yazılım kullanılarak elde edilen dengeli baz vektörü bileşenleri arasında ise küçük farklar olduğu belirlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Global Konum Belirleme Sistemi, GPS Verilerini Değerlendirme, Dönüşüm
Özet (Çeviri)
Nowadays, mapping technology is changing rapidly. Mapping industry has gained new dimentions by the development of satellites and computers technologies, and shifting from conventional mapping to modern mapping very fast. The importance of applying mapping services with a modern understanding on gathering and collection of data related with features and structures on and under the ground in urban and rural areas, for updating these information and putting them into the service is obvious. GPS as a system which has high sensitivity and is fast and economic has gained significant importance in the last 10 years. It is possible to locate the control points with measurements ranging from 1-2 hours to a few seconds in a relative error of IxlO'MO"* depending on the base line length and number of satellites.In this study, static and rapid-static measurements of Ortakaraören main triangulation network whose classical measurements had been done once, were obtained and the above mentioned measurement techniques were compared. In addition, the adjusted baseline vector components which were obtained in WGS-84 referans elipsoid have been also compared by using 2 different software packages. As a result of this study, it is determined that collecting the position information which requires so much time and effort, when classical tecniques are used can be done in a shorter time and more precisely with GPS. In this study, the results from rapid-static measurements are found to be more sensitive than those from static measurements and it is observed that the adjusted baseline vector components obtained from 2 different software packages are different than each other. KEYWORS : Global Positioning System, Processing of GPS Observations, Transformation