Seydişehir ilçesinin beşeri ve ekonomik coğrafyası
The economic and social geography of Seydişehir province
- Tez No: 161807
- Danışmanlar: PROF. DR. AKİF AKKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Coğrafya Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışma'da Seydişehir ilçesi'nin Beşeri ve Ekonomik Coğrafya Özellikleri incelenmeye çalışılmıştır. İlçe arazisi Paleozoik, Mesozoik, Tersier, ve Kuaterner'e ait farklı birimlerden oluşmuştur. Araştırma sahasını kuzeydoğu ve doğuda Erenler-Alacadağ; batı ve güneyini Akdağ-Karadağ-Reze dağı ile Gidengelmez dağlan çevreler. Yöre iklimi, Akdeniz iklimi ile karasal iklim arasında geçiş tipi özelliği gösterir. Yıllık ortalama sıcaklık 11,6 °C, yıllık ortalama yağış 732,3 mm.'dir. Etüt sahasının ovalık kesimlerinde alüvyal, dağlık kesimlerde kalkersiz kahverengi orman topraklan yaygındır. Ovalık sahalarda step, dağlık sahalarda ise meşe, ardıç, sedir ormanları karışık ve saf topluluklar halinde görülür. Seydişehir İlçesi, 2000 yılı itibarıyla toplam nüfusu, 85 456; ilçe merkezinin nüfusu ise 48 372'dir. Nüfusun % 50,5'ird erkek, % 49,5'ini kadın nüfus oluşturur. İlçe'de 1 şehir, 8'i belediye örgütlü köy yerleşmesi olmak üzere 39 köy yerleşmesi vardır. Belediye örgütlü köy yerleşmelerinden Ortakaraören gelişmiş bir kasaba özelliği göstermektedir. Seydişehir'deki köy yerleşmeleri toplu yerleşme tipinde olup, taş meskenler çoğunluktadır. İnceleme sahasının kırsal kesiminde geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. İlçe merkezinde hizmetler sektörü (% 63,4) önemli gelişme göstermiştir. Hizmet sektörünü, sanayi (% 32,2) sektörü takip eder. Gerek hizmet sektörü, gerekse sanayi sektörünün yüksek oran teşkil etmesinde Seydişehir Alüminyum Tesisleri etkili olmuştur. Tarım sektörü ise, % 4,4'lük oranıyla son sırada yer alır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study was to examine sociel, economic and geographical features of Seydişehir province. The area of the province is composed of various units belonging to Paleozoic, Mesozoic, Tertiary and Kuaterner. The scope of study covers Erenler- Alacadağ in northerneast and east; Akdağ-Karadağ-Reze Mount and Gidengelmez Mountains. The climate of the region shows the typical features of Akdeniz climate and land climate. The annual average temperature is 1 1,6 °C and the annual average rain drop is 732,3 mm. In the plain parts of the examination area alüvial soil is common while in the mountanious parts brown forest soils without limestone is common. In the plain areas step can be seen; whereas in the mountanious areas Oak, juniper and clear forests can be seen in complex and single groups. The population of Seydişehir province is 85 456 according to 2000 and the city center's population is 48 372. % 50,5 of the population is composed of males and % 49,5 is females. In the province, there are 39 village settlements including 1 town and 8 municipality organized village settlements. Among the municipality organized village settements, Ortakaraören appears to have features of a town. The village settlements in Seydişehir are in massive settlement type and mostly stone buildings. The main means of living in the rural part of the examination area is agriculture and stock-breeding. In the center of the province the sector of services has grown a great deal % 63,4). Industrial sector follows sector of services (% 32,2). Seydişehir Aluminium Foundations has played an important role on the high ratios of both sector of services and industrial sector. On the other hand, the sector of agriculrnre(farming) comes last with the ratio of % 4,4.