Lomber disk hernisi ameliyatı olan hastalarda beyaz gürültünün uyku kalitesi, konfor ve memnuniyet düzeyi üzerine etkisi
The effect of white noise on sleep quality, comfort and satisfaction level in patients undergoing lumbar disc herniation surgery: A randomized controlled study
- Tez No: 846339
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF GEZGİNCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Araştırma lomber disk hernisi ameliyatı olan hastalarda beyaz gürültünün uyku kalitesi, konfor ve memnuniyet düzeyi üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Gereç ve Yöntem: Randomize kontrollü bu çalışma, Haziran 2022-Ocak 2023 tarihleri arasında, İstanbul'daki bir eğitim ve araştırma hastanesinin Beyin ve Sinir Cerrahisi Servisinde lomber disk hernisi ameliyatı olan toplam 60 hasta ile yürütüldü. Müdahale grubundaki hastalara (n=30) ameliyat sonrası 0 ve 1. günlerde akşam uyumadan önce beyaz gürültü dinletilirken, kontrol grubundaki hastalara (n=30) rutin bakım dışında herhangi bir müdahale uygulanmadı. Verilerin toplanmasında Hasta Tanıtım Formu, Fizyolojik Parametreler Formu, Richard-Campbell Uyku Ölçeği Genel Konfor Ölçeği Kısa Formu ve Vizüel Analog Skala kullanıldı. Bulgular: Ameliyat sonrası 1. ve 2. gün uyku düzeyleri açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı (p>0,05). Her iki grupta ise ameliyat sonrası 1. ve 2. gün ölçülen uyku kaliteleri arasında anlamlı fark saptandı (p0,05), müdahale grubunda ameliyat sonrası 1. ve 2.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to determine the effect of white noise on sleep quality, comfort and satisfaction level in patients undergoing lumbar disc herniation surgery. Materials and Methods: This randomized controlled study was conducted with a total of 60 patients who underwent lumbar disc herniation surgery in the Department of Brain and Nerve Surgery of a training and research hospital in Istanbul between June 2022 and January 2023. While patients in the intervention group (n=30) were listened to white noise before sleeping in the evening on the 0th and 1st postoperative days, patients in the control group (n=30) did not receive any intervention other than routine care. Patient Information Form, Physiological Parameters Form, the Richards-Campbell Sleep Questionnarie, shortened General Comfort Questionnarie and Visual Analogue Scale were used to collect data. Results: There was no statistically significant difference between the groups in terms of sleep levels on the 1st and 2nd postoperative days (p>0.05).