Psychometric evaluation of a Kurdish version of medication adherence report scale and beliefs about medication questionnaire in patients with cardiometabolic conditions
Kardiyometabolik durumlu hastalarda ilaç uyum raporu ölçeğinin ve ilaçlar hakkındaki inançlar anketinin Kürtçe versiyonunun psikometrik değerlendirmesi
- Tez No: 846338
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDIKARIM ABDI, DR. ÖĞR. ÜYESİ KAWA AHMED OBEID
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Eczacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, kardiyometabolik durumları olan hastalar arasında İlaç Uyum Raporu Ölçeği'nin (MARS-5) ve İlaç Hakkında İnançlar Anketi'nin (BMQ) belirli alanlarının (gereklik ve endişe alanları) Kürtçe versiyonlarının psikometrik özelliklerini değerlendirmektir Gereç ve Yöntem: Bu kesitsel çalışmada, Şubat ile Temmuz 2023 arasında Erbil, Irak'taki çeşitli tıp merkezlerinde en az bir yıldır tedavi gören kardiyometabolik durumlu hastalar dahil edilmiştir. İki aracın çevirisi ve kültürel uyarlama yapılmıştır: MARS-5 ve BMQ'nun gereklik ve endişe alanları. Ana bileşenler analizi, iç tutarlık güvenirliği analizi ve testtekrar test güvenirliği gerçekleştirilmiştir. Klinik göstergeler (kan basıncı, HbA1C ve lipid profilleri dahil) ile MARS-5 skoru arasındaki korelasyon analizi yapılmıştır. Bulgular: 407 hastadan yaklaşık yarısı (%52) kadın olup, medyan yaşları 60'tır (25 ile 88 yaş aralığı). Ana bileşenler analizi, MARS-5 için bir bileşen ve BMQ için iki bileşen (ÖzelGereklik ve Özel-Endişe) doğrulamıştır. Cronbach alfa değerleri MARS-5 için 0.87, BMQ'nun gereklik ve endişe alanları için sırasıyla 0.91 ve 0.89'dur. Sınıf içi korelasyon katsayıları, her iki araç için de başlangıçta ve iki hafta sonra 0.84 ile 0.95 arasında değişmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate the psychometric properties of the Kurdish versions of the Medication Adherence Report Scale (MARS‐5) and specific domains (necessity and concern domains) of the Beliefs About Medication Questionnaire (BMQ) among patients with cardiometabolic conditions. Materials and Methods: In this cross-sectional study, patients with cardiometabolic conditions undergoing treatment for at least a year at various medical centres in Erbil, Iraq, from February to July 2023 were included. Translation and cultural adaptation of two tools: MARS-5 and specific domains (necessity and concern domains) of BMQ were done. principal component analysis, analysis of internal consistency, and test-retest reliability were performed. The correlation analysis between clinical indicators (including blood pressure, HbA1C, and lipid profiles) and the score of MARS-5 was done. Results: Among 407 patients, almost half of participants (52%) were female with a median age of 60 (ranging from 25 to 88 years). Principal component analysis confirmed one component for MARS-5, and two components (Specific-Necessity and Specific-Concern) for BMQ. Cronbach's alpha values were 0.87 for the MARS-5 and 0.91 and 0.89 for the necessity and concern domains of BMQ, respectively. The intraclass correlation coefficients ranged from 0.84 to 0.95 for both tools at baseline and after two weeks.