Öğretim elemanlarının görev yaptıkları üniversite'lerdeki yöneticilerin bilişim liderlikler düzeylerine ilişkin görüşlerinin belirlenmesi
Determining the opinions of the administrators at the universities where teachers work on it leadership levels
  1. Tez No: 846366
  2. Yazar: HALE ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLARA DEMİRBULAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu betimsel araştırmanın amacı öğretim elemanlarının kendilerinin ve yöneticilerinin bilişim liderlik özelliklerinin ne düzeyde olduğunun belirlenmesidir. Çalışma ayrıca öğretim elemanları ve yöneticilerinin bilişim liderliği arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığını da ortaya koymaya çalışmıştır. Söz konusu amaca yönelik veriler İstanbul il sınırları dâhilinde ki üniversitelerde görev yapan 146 öğretim elemanlarından toplanmıştır. Veriler Ulutaş ve Arslan tarafından (2017) geliştirilen“Bilişim Liderlik Ölçeği”veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. 26 maddeden oluşan ölçek % 79. 315 oranında bir varyansla açıklanmış ve güvenirlik değeri . 97 olarak belirtilmiştir. Öğretim elemanlarının araştırmacı tarafından belirlenen problem ve alt problemlere yanıt aramak amacıyla belirlemiş olduğu sorulara verilen cevaplar Google anketler yardımıyla elde edilmiş. Araştırmanın betimsel istatistik bölümünde kişisel bilgilerin ve maddelerin işaretlenme sıklığını belirlemek amacıyla frekans, yüzdeler ve aritmetik ortalamalar ile standart sapmalar hesaplanmıştır. Ölçme aracından elde edilen sonuçların normallik varsayımını test etmek için hem istatistiksel testlerden hem de betimsel istatistikler ile grafiksel yöntemlerden yararlanılmıştır. Komogorov-Smirnov testi sonucunda normal dağılım göstermediği belirlenen ölçme sonuçları için hem histogram grafikleri hem de çarpıklık ve basıklık katsayıları incelenerek nihai karara varılmıştır. Araştırmanın değişkenlerine ait anlam çıkarıcı istatistik için t testi, Tek yönlü Varyans Analiz (ANOVA) ve korelasyon analizi teknikleri uygulanmıştır. Araştırmada gelecekte gerçekleştirilecek olan çalışmalar için öneriler sunulmuştur. Sonuç olarak; Çalışmanın sonucunda öğretim elemanlarının kendilerinin ve yöneticilerinin genel olarak orta ve yüksek düzeyde bilişim liderliği özelliğine sahip olduğu belirlenmiştir. Farklı yaş grubundaki öğretim elemanlarının hem kendileri hem de yöneticileri bilişim liderlik özellikleri bakımından benzer düzeyde oldukları sonucuna ulaşılmıştır. Öğretim elemanlarının kendileri ve yöneticilerinin bilişim liderliği özellikleri farklılığına ilişkin cinsiyet, medeni durum ve akademik unvan değişkenleri incelendiğinde değişkenlerin anlamlı bir etkiye sahip olmadığı söylenebilir. Öğretim elemanlarının yöneticilerinin genel olarak orta ve yüksek düzeyde bilişim liderlik özelliğine sahip olduğu söylenebilir. Elde edilen bu sonuca öğretim elemanının yöneticisinin bilişim liderlik özelliğinin öğretim elemanının da bilişim liderlik özelliği üzerinde etkili olduğu söylenebilir. Öğretim elemanlarının hem kendileri hem de yöneticileri için bilişim liderlik özellikleri üzerinde etkili olan değişkenlerin benzer olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this descriptive research is to determine the level of informatics leadership characteristics of the instructors themselves and their administrators. The study also tried to reveal whether there is a significant relationship between the informatics leadership of instructors and administrators. The data for this purpose were collected from 146 lecturers working at universities within the provincial borders of Istanbul. The data was used as a data collection tool in the“Information Leadership Scale”developed by Ulutaş and Arslan (2017). The scale, consisting of 26 items, was explained with a variance of 79.315% and the reliability value was . It is marked as 97. The answers given to the questions determined by the instructors in order to seek answers to the problems and sub-problems determined by the researcher were obtained with the help of Google surveys. In the descriptive statistics part of the study, frequency, percentages, arithmetic averages and standard deviations were calculated in order to determine the frequency of marking personal information and items. In order to test the normality assumption of the results obtained from the measurement tool, both statistical tests and descriptive statistics and graphical methods were used. As a result of the Komogorov-Smirnov test, both histogram graphs and skewness and kurtosis coefficients were examined for the measurement results, which were determined not to show normal distribution, and a final decision was made. T-test, One-way Analysis of Variance (ANOVA) and correlation analysis techniques were applied for the descriptive statistics of the variables of the study. Suggestions for future studies are presented in the research. In conclusion; As a result of the study, it was determined that the instructors themselves and their managers generally have medium and high level of information leadership. It has been concluded that the instructors in different age groups are at a similar level in terms of informatics leadership characteristics both themselves and their managers. When the variables of gender, marital status and academic title regarding the information leadership characteristics of the instructors themselves and their administrators are examined, it can be said that the variables do not have a significant effect. It can be said that the administrators of the instructors generally have medium and high level of informatics leadership. According to this result, it can be said that the informatics leadership feature of the instructor's manager is also effective on the informatics leadership feature of the lecturer. It has been concluded that the variables that affect the informatics leadership characteristics for both the instructors and their managers are similar.