Çocukluk çağında görülen oral mukoza lezyonlarının epidemiyolojisi ve klinik özellikleri
Epidemiology and clinical characteristics of childhood oral mucosal lesions
  1. Tez No: 846388
  2. Yazar: GİZEM EREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURÇE CAN KURU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Sultan Abdülhamid Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
AMAÇ: Sağlıklı çocuklarda oral mukozal lezyonların kesin prevalansı standart yöntemlerin olmaması, farklı tanı kriterleri ve anketlerde az sayıda lezyonun tanımlanması nedeniyle tartışmalıdır. Bu çalışmadaki amacımız pediatrik popülasyondaki önemli oral mukozal lezyonların prevalansını, sosyodemografik dağılımını, klinik özelliklerini araştırmak ve ayırıcı tanı açısından verilere katkıda bulunmaktır. YÖNTEM: Bu kesitsel çalışmaya SBÜ Sultan 2. Abdülhamid Han Eğitim ve Araştırma Hastanesi Deri ve Zührevi Hastalıkları pediatrik dermatoloji polikliniğine herhangi bir şikayetle başvuran (2022 Mart ayı ile 2023 Mart ayları arasında) 16 yaş altı tüm hastalar çalışmaya dahil edildi. Sosyodemografik özellikleri, tıbbi özgeçmiş bilgileri ve oral alışkanlıkları kaydedilip oral mukoza muayenesi yapıldıktan sonra özellikli patolojik bulgular fotoğraflandı. Hastalar 0-5 yaş, 6-11 yaş, 12-16 yaş olarak 3 gruba ayrıldı. SONUÇ: Çalışmamıza dahil edilen 1008 hastanın %51,6'sı (n=520) kız, %48,4'ü (n=488) erkekti. Tüm başvuruların %1,49'u (n=15) oral mukoza şikayeti nedeniyleydi. Oral mukoza lezyonuna sahip olma açısından cinsiyetler arasında, sosyoekonomik duruma göre, sistemik hastalık ve ilaç kullanım öyküsüne bağlı istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu (sırasıyla, p=0,843, p=0,940, p=0,414, p=0,932).
Özet (Çeviri)
OBJECTIVES: The exact prevalence of oral mucosal lesions in healthy children is controversial due to the lack of standardized methods, different diagnostic criteria, and the small number of lesions identified in questionnaires. Our aim in this study is to investigate the prevalence, sociodemographic distribution and clinical features of important oral mucosal lesions in the pediatric population and to contribute to the data in terms of differential diagnosis. METHOD: All patients under 16 years of age (between March 2022 and March 2023) who applied to pediatric dermatology outpatient clinic with any complaint were included in this cross-sectional study. Sociodemographic characteristics, medical history and oral habits of the children were recorded and oral mucosal examination was performed, and specific pathological findings were photographed. The patients were divided into 3 groups as 0-5 years old, 6-11 years old, and 12-16 years old. RESULTS: Of the 1008 patients included in our study, 51,6% (n=520) were female and 48,4% (n=488) were male. 1.49% (n=15) of all admissions were due to oral mucosal complaints. There was no statistically significant difference in terms of having an oral mucosa lesion depending on gender, socioeconomic status, history of systemic disease and drug use (p=0.843, p=0.940, p=0.414, p=0.932, respectively).