The effects of synchronized and non-synchronized telerehabilitation programs in the management of chronic non-specific low back pain
Kronik non-spesifik bel ağrısında senkronize ve senkronize olmayan telerehabilitasyon programlarının ağrı, hareket korkusu ve yaşam kalitesini üzerine etkilerinin incelenmesi
  1. Tez No: 846387
  2. Yazar: RAYAN AHMED TAWFEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF TUĞÇE ÇİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
Ahmed Tawfek, R. (2023). Kronik Non-spesifik Bel Ağrısında Senkronize ve Senkronize Olmayan Telerehabilitasyon Programlarının Ağrı, Hareket Korkusu ve Yaşam Kalitesini Üzerine Etkilerinin İncelenmesi, Yeditepe Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı, Yüksek Lisans Tezi. İstanbul. Çalışmanın amacı, Kronik Bel Ağrısının Yönetiminde Senkronize ve Senkronize Olmayan Telerehabilitasyon Programlarının Etkilerini incelemektir. Çalışma, Ocak 2023 ile Mayıs 2023 tarihleri arasında online ve sosyal medya reklam kampanyası yoluyla başvuran 72 kronik bel ağrılı gönüllüyü içermektedir (31 kadın, 41 erkek; yaş ortalaması 41.26 ± 10.97 yıl). Katılımcıların sosyodemografik özellikleri yapılandırılmış bir anket kullanılarak kaydedilmiştir. Ağrı seviyeleri sayısal görsel analog ölçek kullanılarak değerlendirilmiştir. Engellilik durumu, Roland Morris Engellilik Anketi ve Oswestry Engellilik İndeksi kullanılarak değerlendirilmiştir. Hareket korkusu, Tampa Hareket Korkusu Ölçeği kullanılarak değerlendirilmiştir. Yaşam kalitesi, SF-12 kullanılarak değerlendirilmiştir. Hastalar, senkronize telerehabilitasyon grubuna (Grup 1, n=24), senkronize olmayan gruba (Grup 2, n=24) ve dijital kitap tabanlı telerehabilitasyona (Kontrol, n=24) rastgele olarak ayrılmıştır. Tüm katılımcılar hasta eğitim programına katıldılar. Güvde stabilizasyon, ve esneme egzersizleri Grup 1'e uygulandı (haftada iki kez toplam 12 hafta boyunca), Grup 2'ye aynı egzersiz programı önceden kaydedilmiş videolar olarak verildi (12 hafta boyunca) ve kontrollere bir PDF dosyası olarak verildi. Çalışmamızın ana sonuçları, ağrı seviyelerinin, engellilik durumunun, hareket korkusunun ve yaşam kalitesinin 12.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the effectiveness of synchronized and non-synchronized telerehabilitation programs for managing chronic non-specific low back pain (CNLBP). The study included 72 volunteers with CNLBP (31F, 41M; 41.26±10.97 years) admitted through an online and social media advertisement campaign between January 2023 and May 2023. A custom-made questionnaire was used to record the sociodemographic features of the participants. The pain levels were assessed using a numerical visual analog scale. The Roland Morris Disability Questionnaire and the Oswestry Disability Index were used to assess the disability status of participants. Fear of movement was assessed using the Tampa Scale for kinesiophobia. SF-12 was used to assess the quality of life. Subjects were randomly assigned into synchronized telerehabilitation group (Group 1, n = 24), non-synchronized group (Group 2, n = 24), and control digital book-based telerehabilitation group (Group 3, n = 24). Subjects in groups 1, 2, and 3 participated in the patient education program. Core stabilization, and stretching exercises were demonstrated to Group 1 (twice a week for a total of 12 weeks). The same exercises program was given to Group 2 as pre-recorded videos (12 weeks) and to controls as a digital book (PDF file).