Ortaokul öğrencilerinin geometri başarıları, kaygıları, geometriye yönelik tutum ve inançları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between secondary school students' geometry achievements, anxiety, attitudes and beliefs towards geometry
- Tez No: 846405
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRÜ İLGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Matematik başarısı alanında yapılan uluslararası değerlendirmelerde geometrinin çoğunlukla yıllar içinde değişimler gösterse de en düşük puanların alındığı bir alt öğrenme alanı olması dikkat çekmektedir. Bu başarısızlığın altında yatan sebep öğrencilerin sahip olduğu kaygı, tutum ve inanç gibi duyuşsal özellikler olabilir. Bu araştırma, ortaokul öğrencilerinin geometri başarıları, kaygıları, geometriye yönelik tutum ve inançlarının incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmada nicel araştırma desenlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini 2022-2023 eğitim öğretim yılında Kars'ta bulunan özel ve devlet okullarında, yedinci ve sekizinci sınıfta öğrenim görmekte olan 340 öğrenci oluşturmaktadır. Zaman açısından ekonomik ve kolay ulaşılabilirliği sağladığı için uygun örnekleme yöntemiyle öğrenciler seçilmiştir. Veri toplama aracı olarak Akarca (2019) tarafından geliştirilen Ortaokul Öğrencilerine Yönelik Geometri Kaygı Ölçeği, Özdişci ve Katrancı (2019) tarafından geliştirilen Ortaokul Düzeyinde Geometriye Yönelik Tutum Ölçeği, Ertekin ve Ünlü (2018) tarafından geliştirilen Ortaokul Öğrencileri için Geometriye Yönelik İnanç Ölçeği ve Demografik Bilgi Formu kullanılmıştır. Veri toplama araçları gerekli izinler alınarak araştırmacı tarafından öğrencilere uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular doğrultusunda geometri başarısı, kaygısı, tutum ve inancı cinsiyet ve sınıf düzeyine göre farklılaşmazken yalnızca geometri başarısı anne-baba eğitim durumuna göre, geometri başarısı, kaygısı ve tutumu ise öğrenim görülen okula göre farklılık göstermektedir. Değişkenler arasındaki korelasyonlar incelendiğinde, geometriye yönelik inanç ile geometri başarısı, kaygısı ve tutumu arasında bir ilişki olmadığı, geometriye yönelik tutum ile kaygı arasında ve geometri kaygısı ile başarısı arasında negatif, geometriye yönelik tutum ile başarı arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In international evaluations in the field of mathematics achievement, it is noted that geometry in terms of achievement has mostly changed over the years, but it is a sub-learning field with the lowest scores. The underlying reason for this failure may be the affective characteristics of students such as anxiety, attitude, and belief. This research was conducted to examine the geometry achievements, geometry anxieties, attitudes, and beliefs of secondary school students. The correlational survey model, one of the quantitative research patterns, was used in the research. The sample of the research consists of three hundred and forty students who are studying in seventh and eighth grade in private and public schools in Kars in the 2022-2023 academic year. Students were selected using the appropriate sampling method because it is economical in terms of time and accessible. The Geometry Anxiety Scale for Middle School Students developed by Akarca (2019), The Attitude Scale for Geometry at the Secondary School Level developed by Özdişci ve Katrancı (2019), and the Geometry Belief Scale for Secondary School Students developed by Ertekin ve Ünlü (2018), and Demographic Information Form were used as a data collection toolS. The data collection tools were applied to the students by the researcher after the necessary permissions were obtained, It is indicated that in the research, geometry achievement, anxiety, attitude and belief do not differ according to gender and class level, but only geometry achievement according to the state of education of parents. Geometry success, their anxiety and attitude differ according to the school being taught. When the correlations between the variables are examined, there is no relationship between belief in geometry and geometry achievement, anxiety and attitude, attitude to geometry and anxiety, and negative between geometry anxiety and achievement, it has been concluded that there is a positive and meaningful relationship between attitude to geometry and achievement.