Bağlanma kuramı açısından Almanya'daki üçüncü kuşak Türkiye kökenli gençlerin sosyalleşme deneyimleri: Bir karma yöntem araştırması
Socialization experiences of third generation youth of Turkish origin in Germany in terms of attachment theory: A mixed methods study
  1. Tez No: 846458
  2. Yazar: NAGİHAN SEYİS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RIZA ABAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 277
Özet
Bu çalışma Almanya'da ikamet eden üçüncü kuşak Türkiye kökenli gençlerin sosyalleşme deneyimlerini, bağlanma kuramı kapsamında keşfetmeyi amaçlamaktadır. Göç geçmişine sahip gençlerin sosyalleşme, topluma uyum ve sosyal entegrasyon süreçlerinde hangi deneyimleri yaşadıkları, bu deneyimleri nasıl algıladıkları, yerel topluma yaklaşımları ve tüm bu sürece erken gelişim dönemlerinde geliştirdikleri bağlanma örüntülerinin etkileri çalışmanın araştırma konusudur. Araştırmanın amacına uygun olarak karma yöntem tercih edilmiş ve açıklayıcı sıralı desene göre tasarlanmıştır. Öncelikli olarak nicel verilerin toplanmasına ve çözümlenmesine yer verilmiş ve anket kullanılarak toparlanan veriler, SPSS 22.0 ve AMOS 24.0 istatistik programları aracılığıyla analiz edilmiştir. Sonraki aşamada 17 gençle oluşturulan nitel çalışma grubu ile nitel veri toplama tekniklerinden yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak görüşmeler gerçekleştirilmiş ve elde edilen veriler MAXQDA 2022 Pro programı ile çözümlenmiştir. Araştırma sonucunda Almanya'da ikamet eden Türkiye kökenli gençlerin sosyalleşme deneyimlerine ilişkin bağlanma kuramı perspektifinden sosyalleşme sürecine ilişkin bulgular ve uyum ve sosyal entegrasyon sürecine ilişkin bulgular olmak üzere iki ana temaya ulaşılmıştır. Bağlanma tecrübelerinin, üçüncü kuşak Türkiye kökenli gençlerin yerel topluma uyumunu etkileyen faktörler arasında yer aldığı ve yerel toplumda başarılı bir sosyalleşmenin gerçekleşmesi için temel oluşturduğu sonucuna varılmıştır. Araştırmanın nicel ve nitel bölümünde elde edilen bulgular doğrultusunda oluşturulan ana temalar alt temaları ile birlikte detaylı olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to explore the socialization experiences of young people of Turkish origin residing in Germany within the scope of attachment theory. The research subject of the study examines: the experiences that young people with a migration background have in the processes of socialization, their adaptation to society and social integration, how they perceive these experiences, their approaches to the local society, and the effects of the attachment patterns they develop in their early development periods on this whole process. In this study, mixed method approach was preferred as the research method and it was designed according to the explanatory sequential mixed methods design. The research primarily focused on the collection and analysis of quantitative data. The survey data was analyzed through SPSS 22.0 and AMOS 24.0 statistical programs. In the next stage, interviews were held with the qualitative working group formed with 17 young people, using a semi-structured interview form, one of the qualitative data collection techniques, and the obtained data were analyzed with the MAXQDA 2022 Pro program. As a result of the research, two main themes were reached: findings regarding the socialization process and findings regarding the adaptation and social integration process from the perspective of attachment theory regarding the socialization experiences of young people of Turkish origin residing in Germany. it has been concluded that attachment experiences are among the factors affecting the adaptation of the new generation of immigrant-origin young people to the local society and form the basis for successful socialization in the local society. The main themes created in line with the findings obtained in the quantitative and qualitative parts of the research are presented in detail together with their sub-themes.