Çocuk yoğun bakım ünitesinde akut böbrek hasarı gelişimine etkili olan faktörlerin belirlenmesi
Determination of factors affecting the development of acute kidney injury in the pediatric intensive care unit
- Tez No: 846459
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ DURSUN, PROF. DR. ELİF ÇOMAK, DOÇ. DR. NAZAN ÜLGEN TEKEREK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmada Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Yoğun Bakım Ünitesine (ÇYBÜ) yatırılan hastalarda gelişen akut böbrek hasarı (ABH) insidansını ve etyolojik açıdan etkili risk faktörlerinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi ÇYBÜ'ye 1 Aralık 2021 - 1 Aralık 2022 tarihleri arasında yatışı yapılan 1 ay – 18 yaş arası tüm hastalar prospektif olarak incelendi. Yaş sınırlarına uymayan ve bilinen kronik böbrek hastalığı olan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Yatan hastaların yaş (ay), cinsiyet, boy, kilo, vücut kitle indeksi, malnutrisyon durumu, yatış tanısı, bilinen kronik hastalık varlığı, bilinen renal hastalık ve genitoüriner anomali varlığı bazal serum kreatinin değeri ve bazal glomerüler filtrasyon hızı (GFH), yatışı boyunca gözlenen en yüksek serum kreatinin değeri ve en düşük GFH değeri, YBÜ'ye yatışın ilk 24 saatinde elektronik olarak hesaplanan PRISM ve PELOD skorları, YBÜ yatışı öncesi ABH varlığı, hastalarda kullanılan nefrotoksik ilaçlar, pRIFLE ve KDIGO kriterlerine göre ABH evreleri, ABH skoru, albümin düzeyi, mekanik ventilasyon ve hipoksi durumu, günlük sıvı balansı, vazoaktif inotrop skoru, renal angina indeksi (RAI), perfüzyon bozukluğu varlığı kaydedildi. Çalışma süresi boyunca yatışı yapılan 407 hastanın 27'si bilinen kronik böbrek hastalığı olması, 2'si yaş sınırlarına uymaması nedeniyle çalışma dışı bırakıldı. Çalışmaya dahil edilen 378 hastanın %35.7'si kız, ortalama yaşı 80 ay idi. Çalışma grubunda ortalama yoğun bakım yatış süresi 6.96 gün, hastane yatış süresi 25.7 gün, ilk 28 gündeki ventilatörsüz gün sayısı 21.7 gün, entübasyon oranı %63.8, mortalite oranı %8.9 idi. Hastaların %31.7'sinde KDIGO, %30.6'sında pRIFLE kriterleri, %25.9'unda RAI skorlamasına göre ABH gelişimi görüldü. ABH gelişen ve gelişmeyen gruplar karşılaştırıldığında demografik veriler ve bazal GFR düzeyleri arasında anlamlı fark saptanmazken, hipertansiyon varlığı, hipoksi varlığı, sıvı yükü, PRISM skoru ve PELOD skoru ABH grubunda daha yüksek olarak saptandı. Renal anjina indeksi 8 olan hastaların %85'inde takip eden 72 saat içerisinde ABH geliştiği görüldü. ABH gelişiminde etyolojik olarak etkili nedenler sıklık sırasına göre; prerenal (%88.3), renal (%18.3) ve postrenal (%1.6) olarak saptandı. Çalışma grubunda en sık kullanılan ilaç grubunun antibiyotikler (%70) olduğu; antibiyotikler içinde en sık görülen ajanların sırasıyla beta laktam grubu, vankomisin ve amikasin olduğu görüldü. Bunlar dışında sık kullanılan diğer ilaçlar asiklovir, furosemid ve amfoterisin b olarak saptandı. ABH grubunda yoğun bakım yatış süreleri daha uzun iken hastane yatış süresi açısından istatistiksel anlamlı bir fark yoktu.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the incidence of acute kidney injury (AKI) and etiologically effective risk factors in patients admitted to the Pediatric Intensive Care Unit (PICU) of Akdeniz University Faculty of Medicine. All patients aged between 1 month and 18 years who were admitted to Akdeniz University Faculty of Medicine Hospital PICU between December 1, 2021 and December 1, 2022 were prospectively examined. Patients who did not meet the age limits and had known chronic kidney disease were excluded from the study. Patients' age (month), gender, weight, body mass index, malnutrition status, hospitalization diagnosis, presence of known chronic disease, known kidney disease and genitourinary anomaly, basal serum creatinine value and basal glomerular filtration rate (GFR), the highest serum creatinine value and lowest GFR value observed during hospitalization, PRISM and PELOD scores calculated electronically in the first 24 hours of ICU admission, presence of AKI before ICU admission, nephrotoxic drugs used in patients, AKI stages according to pRIFLE and KDIGO criteria, AKI score, albumin level, mechanical ventilation and hypoxia status, daily fluid balance, vasoactive inotrope score, renal angina index (RAI), and presence of perfusion disorder were recorded. Of the 407 patients hospitalized during the study period, 27 were excluded from the study because they had known chronic kidney disease and 2 did not meet the age limits. Of the 378 patients included in the study, 35.7% were girls and their average age was 80 months. In the study group, the average length of intensive care unit stay was 6.96 days, length of hospital stay was 25.7 days, the number of ventilator-free days in the first 28 days was 21.7 days, intubation rate was 63.8%, and mortality rate was 8.9%. AKI development was observed in 31.7% of the patients according to KDIGO, 30.6% according to pRIFLE and 25.9% according to RAI scoring. When the groups with and without AKI were compared, no significant difference was found between demographic data and basal GFR levels, while the presence of hypertension, hypoxia, fluid overload, PRISM score and PELOD score were found to be higher in the AKI group. It was observed that AKI developed within the following 72 hours in 85% of patients with a renal angina index 8. Etiologically causes in the development of AKI are, in order of frequency: It was determined as prerenal (88.3%), renal (18.3%) and postrenal (1.6%). The most frequently used drugs in the study group were antibiotics (70%); It was observed that the most common antibiotics were beta lactams, vancomycin and amikacin, respectively. Apart from these, other frequently used nephrotoxic drugs are acyclovir, furosemide and amphotericin. While the length of intensive care stay was longer in the AKI group, there was no statistically significant difference in the length of hospital stay.