Mega-projects in production of nature in Türkiye: Socio-natural metabolism of İşkencedere Valley
Türkiye'de doğanın üretiminde mega-projeler: İşkencedere Vadisi'nin sosyo-doğal metabolizması
  1. Tez No: 846471
  2. Yazar: SİMLA ŞANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN ARİF SARGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışma, sosyo-mekânsal üretim süreçlerini, toplum-doğa ilişkisini anlamada alternatif bir yaklaşım sunabilecek olan doğanın üretimi kavramı üzerinden incelemektedir. Doğanın üretimi, eleştirel kentsel coğrafya unsurları açısından, doğanın toplumsal olduğunu ve dolayısıyla doğayla ilişkimizin her zaman politik olduğunu iddia eder. Bu çerçevede çalışma, Türkiye'nin 1980'lerden bu yana süregelen neoliberal politikalarının bir sonucu olarak görülebilecek bir mega projenin, İyidere Lojistik Liman Projesi'nin üretim süreçlerini sorgulamaktadır. Bu da tezin odağını, lojistik limanın kıyı dolgu alanı için hammadde çıkarılması amacıyla önerilen Rize'nin İşkencedere Vadisi'ndeki Cevizlik Bazalt Ocağı'na getiriyor. Vadide Nisan 2021'den bu yana devam eden inşaat nedeniyle vadinin sadece doğal nitelikleri değil, sosyo-mekânsal örüntüleri de tehlike altında. Taş ocağının tüm madencilik süreçleri, ormanların, vahşi yaşamın, tarım arazilerinin ve Gürdere Köyü'ndeki yerel halkın geçim araçlarının yok edilmesiyle birlikte vadinin sosyo-doğal yaşamına zarar veriyor. Söz konusu süreçleri sermayenin dolaşımı ve birikimi gibi eleştirel kent kuramları çerçevesinde inceleyen bu çalışmanın, mega projelerin ardındaki sosyal, politik, ekonomik ve ekolojik meselelerin olası ağlarını ortaya çıkarabileceğine inanıyoruz. Verilen örneğin, yani Cevizlik Bazalt Ocağı'nın karmaşık yapısıyla ilgili olarak, çalışma aynı zamanda Türkiye'de Rize kentinin çevresine odaklanarak Marksist ve konumlu kentsel politik ekoloji kapsamında daha geniş bir perspektif sunmaktadır. Dolayısıyla bu çalışma, sosyo-doğal metabolik ilişkileri analiz ederek ve kent-kır ve toplum-doğa ikiliklerini reddederek İşkencedere Vadisi'nde doğanın üretimini tartışmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines socio-spatial production processes through the faculties of the production of nature, which could offer an alternative mindset in understanding society-nature relationships at large. In respect to the elements of critical urban geography, the concept of the production of nature claims that nature is social and thus our relationship with nature is always political. Within the said framework, the study questions the production processes of a mega-project, specifically the İyidere Logistics Port Project, which can be regarded as an outcome of Türkiye's ongoing neoliberal policies since the 1980s. Thus, the focus of this thesis is Cevizlik Basalt Quarry in İşkencedere Valley in Rize, which is proposed for extraction of raw material for the coastal land reclamation area of the logistics port. Not only the area's natural qualities but also its socio-spatial patterns are now at stake due to the construction in the valley, which has been continuing since April 2021. Entire processes involved in the mining processes of the stone quarry are causing a severe decline in the valley's socio-natural life along with the destruction of forests, wilderness, agricultural lands, and local people's means of subsistence in Gürdere Village. Studying the said processes through the faculties of critical urban theories such as the circulation and accumulation of capital, we believe that the study could reveal possible networks of social, political, economic, and ecological issues behind mega-projects. In respect to the complex structure of the given example, namely Cevizlik Basalt Quarry, the study also presents a larger perspective within the scope of Marxist and situated urban political ecology by focusing on a peri-urban area in Rize, Türkiye. Thus, this study reflects on the production of nature in İşkencedere Valley by analyzing socio-natural metabolic relations and rejecting urban-rural and society-nature dichotomies.