Architectural model between physical and digital: The case study of the ACC Presidential Symphony Orchestra concert hall in ankara
Fiziksel ve dijital arasında mimari model: Ankara'da AKM Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası konser salonu örneği
- Tez No: 846483
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESİN KÖMEZ DAĞLIOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ BAŞAK UÇAR KIRMIZIGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Çeşitli aşamalar ve araçlarla tanımlanan mimari tasarım süreci, teknolojideki gelişmelerden ve dönüşümlerden etkilenmiş olup; bilgisayarların, bilgisayar destekli süreçlerin ve sayısal fabrikasyon araçlarının yaygın kullanılmasıyla da son yıllarda dikkate değer bir değişim yaşamıştır. Yaygın ve etkili bir tasarım aracı olarak mimari model de bu değişimden önemli ölçüde etkilenmiştir. Farklı ve çok katmanlı bilgiler içeren tasarım araçlarından biri olan mimari model, çağlar boyunca fikir üretmek, geliştirmek, algılanabilir kılmak ve somutlaştırmak için kullanılmıştır. Bu sayede, çeşitli tasarım fikirlerini tetikler ve tasarımın gelişmesinde rol oynar. Yıllardır mimari pratikte var olan fiziksel modellerin yaygın kullanımına rağmen, dijital modellerin ortaya çıkışı ve CAD/CAM teknolojilerinin ve hesaplamalı tasarım yöntemleri ve araçlarının tasarım sürecine girmesiyle, mimari modellerin mevcut üretim sürecinde ve metodolojisinde köklü bir değişim yaşanmıştır. Bu değişim, mimari modellerin üretim sürecini ve metodolojisini önemli ölçüde değiştirmiş ve tasarım sürecinde deneyselliği teşvik eden yinelemeli bir döngü yaratmıştır. Bu tez, mimari maketin tasarım sürecindeki rolünü ve potansiyelini ve gelişen teknolojinin model üzerindeki etkisini yeniden değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Mevcut mimari model sınıflandırmalarının güncellenen mimari model kapsamında yetersiz kaldığı tespit edilmiş; bu nedenle Nick Dunn tarafından fiziksel model için yapılan değerlendirici, öngörücü, keşfedici ve tanımlayıcı model sınıflandırması kullanılarak ve bütünleştirici model önerilerek mimari model yeniden yorumlanmıştır Bu bağlamda, Ankara'daki AKM (Atatürk Kültür Merkezi) Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Konser Salonu bir vaka çalışması olarak seçilmiştir. Farklı proje ekipleri, projenin 29 yıllık inşaat süreci boyunca farklı aşamalarda bir dizi model kullanmıştır. Tasarım sürecinde maketin mimari rolünün, dönüşümünün ve etkisinin daha iyi anlaşılması için, bu proje göz önünde bulundurularak maket kullanımına ilişkin bir değerlendirme yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
The architectural design process has been affected by technological developments and transformations, and the change it has experienced with the widespread use of computers and computational processes in the last decades is remarkable. The architectural model included in the architectural design process has been significantly affected by the change in the architectural design process. As one of the design mediums that includes diverse and multilayered information, the architectural model has been used throughout the ages to generate ideas, develop them, make them perceptible, and embody them. It triggers various design ideas and plays a role in the development of design. The long-standing use of physical models in architecture has evolved with the introduction of digital models, CAD/CAM technologies, and computational design methods. This shift has significantly altered the production process and methodology of architectural models, creating an iterative loop that encourages experimentation in the design process. In line with these changes, this thesis aims to re-evaluate the role and potential of the architectural model in the design process and the impact of evolving technology on the model. Current architectural model classifications are deemed inadequate for updated models, prompting a reinterpretation using classification by Nick Dunn of the physical model as evaluative, predictive, exploratory, and descriptive, along with proposing an integrative model. In this context, the ACC (Atatürk Cultural Center) Presidential Symphony Orchestra Concert Hall in Ankara was selected as a case study. Different project teams employed a range of models at distinct stages throughout the 29-year construction process of the project. To enhance comprehension of the architectural role of model, transformation, and impact within the design process, an evaluation of its utilization will be evaluated by considering this project.