Postpartum kadınların pelvik taban sağlığı bilgisi ve farkındalığının disparoniye etkisi
The effect of pelvic floor health knowledge and awareness of postpartum women on dyspareunia
- Tez No: 846493
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYBÜKE ERSİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Atlas Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma, Türk toplumunda postpartum dönemdeki kadınların disparoni ve pelvik taban ile ilgili algı, farkındalık ve bilgi düzeylerinin belirlenmesi, pelvik taban sağlığı bilgi düzeyinin seksüel ağrı problemlerinden olan disparoni, pelvik taban disfonksiyonları ve yaşam kalitesi ile ilişkisinin araştırılmasını amaçlamaktadır. Çalışmadaki katılımcıların yaş ortalaması 27,91±3,43' tür. Çalışmamıza son 1 yıl içinde vajinal doğum yapmış primipar 298 kadın gönüllü dahil edilmiştir. Katılımcıların sosyodemografik bilgileri Sosyodemografik Bilgiler Formuyla elde edilmiştir. Pelvik taban disfonksiyonu Global Pelvik Taban Rahatsızlık Anketi (GPTRA) ile, disparoni varlığı Carol Postpartum Cinsel Fonksiyonlar ve Disparoni ölçeğiyle, genel yaşam kalitesi ise Nottingham Sağlık Profili (NSP) kullanılarak değerlendirilmiştir. Katılımcıların pelvik taban sağlığı bilgi düzeyi Pelvik Taban Sağlığı Bilgi Testi (PTSBT) ve Prolapsus ve İnkontinans Bilgi Anketi (PİBA/Üİ ve PİBA/POP) ile ölçülmüştür. Değerlendirmeler online, yüz yüze ve hibrit olarak gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların PTSBT total puanı 18±5,56 (X±S.S), Fonksiyon/Disfonksiyon alt arametresi puanı 3,97±1,93 (X±S.S), Risk/Etiyoloji alt parametresi puanı 8,23±3,17 (X±S.S), Tanı/Tedavi alt parametresi puanı 5,96±2,02 (X±S.S), PİBA/Üİ puanı 9,87±1,87 (X±S.S) ve PİBA/POP puanı 7,04±2,24 (X±S.S)' tür.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the perception, awareness, and knowledge levels of postpartum women in Turkish society about dyspareunia and pelvic floor, and to investigate the relationship of pelvic floor health knowledge level with dyspareunia, pelvic floor dysfunctions and quality of life, which are sexual pain problems. The mean age of the participants in the study was 27.91±3.43 years. 298 primiparous women who had vaginal delivery in the last year were included in our study. Demographic information of the participants was obtained with the Sociodemographic Information Form. Pelvic floor dysfunction was evaluated with the Global Pelvic Floor Disorder Questionnaire (GPTRA), presence of dyspareunia was evaluated with the Carol Postpartum Sexual Functions and Dyspareunia scale, and general quality of life was evaluated with the Nottingham Health Profile (NSP). The participants' pelvic floor health knowledge level was measured by Pelvic Floor Health Knowledge Test (PTSBT) and Prolapse and Incontinence Information Survey (PIBA/UI and PIBA/POP). Evaluations were conducted online, face-to-face and hybrid. PFHKQ total score 18.18±5.56 (X±SD), Function/Dysfunction score 3,97±1,93 (X±SD), Risk/Etyoloji score 8,23±3,17 (X±SD), Diagnosis/Treatment score 5,96±2,02 (X±SD) PIQ/UI score 9,87±1,87 (X±SD), PIQ/POP score 7,04±2,24 (X±SD).