Assessing the impacts of coal mining on rural landscapes: The case of Yatağan, Muğla
Kömür madenciliğinin kırsal peyzajlar üzerindeki etkilerinin değerlendirmesi: Yatağan, Muğla örneği
- Tez No: 846494
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL YILDIRIM ESEN, DR. ÖĞR. ÜYESİ MESUT DİNLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kültürel Mirası Koruma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Madencilik, petrol ve gaz gibi madencilik faaliyetleri kültürel varlıklar üzerinde olumsuz etkilere sahiptir. Dünya Miras Alanları için hazırlanan Koruma Durumu Raporları'na göre, madencilik faaliyetlerinden kaynaklanan tehdit, 1990'lardan bu yana artmıştır. Bu faaliyetler şu anda Dünya Miras alanlarını etkileyen en önemli yedinci etkendir. Türkiye'de, Muğla, Yatağan'daki köyler gibi kırsal peyzaj alanları da 1980'lerden bu yana madencilik endüstrilerinden olumsuz etkilenmektedir. Kırsal miras alanlarında daha fazla hasarın önlenmesi için şeffaf, kapsayıcı ve bilgiye dayalı karar verme süreçleri ve değerlendirme araçlarının geliştirilmesine acil olarak ihtiyaç vardır. Bu nedenle, bu çalışma madencilik faaliyetleri için etki değerlendirmesine odaklanmayı amaçlamaktadır. Yatağan, madencilik faaliyetlerinin kültürel ve doğal değerleri üzerinde devam eden etkileri nedeniyle örnek çalışma alanı olarak seçilmiştir. Bölge, Tunç Çağı'ndan bu yana sürekli yerleşim alanı olarak kullanılmış ve mevcut kömür madenciliği faaliyetleri nedeniyle bir kısmı kaybolmuş olan somut ve somut olmayan değerlere sahiptir. Bu miras değerlerinin tespit edilmesi ve madencilik faaliyetlerinin onlar üzerindeki etkisinin sistematik bir yaklaşımla değerlendirilmesi esastır. Bu bağlamda, çalışma çeşitli aşamalarda yürütülmüştür. İlk olarak, kırsal peyzaj korumasının ve kömür madenciliğinin ulusal ve uluslararası bağlamı ele alınmıştır. İkinci olarak, Yatağan'daki kömür madenciliğinin etkilerini anlamayı amaçlayan bölgesel ölçekli bir araştırma yapılmıştır. Son olarak, yerleşim ölçeğindeki araştırmada, Yeşilbağcılar köyü madencilik faaliyetleri tarafından zarar görmüş bir köy olarak incelenmiştir. Turgut köyünde Kültürel Miras Etki Değerlendirmesi çerçevesi, en kötü senaryoyu tahmin etmek için uygulanmıştır. Değerlendirme sonuçları, Turgut köyünün doğal ve kültürel miras değerlerinin kömür madenciliği faaliyetleri tarafından olumsuz etkilenebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Extractive activities such as mining, oil, and gas have adverse impacts on cultural properties. According to World Heritage state-of-conservation reports, the threat represented by extractive industries has globally increased since the 1990s. They currently rank as the 7th most significant factor affecting World Heritage properties. In Turkey, rural landscapes, including villages in Yatağan, Muğla, have been adversely affected by extractive industries since the 1980s. There is an urgent need to develop transparent, inclusive, and informed decision-making processes and assessment tools to prevent further damage to rural landscapes. Therefore, this study aims to focus on impact assessment for mining activities. Yatağan has been selected as the case study area for this research due to the ongoing impacts of mining activities on its cultural and natural values. Since the region has been inhabited continuously since the Bronze Age, its rural landscapes possess tangible and intangible values. Some of these values have been lost due to existing coal mining activities. It is essential to identify these heritage values and assess the impact of mining activities on them through a systematic approach. In this context, the study was conducted in several stages. Firstly, the national and international context of rural landscape conservation and coal mining was addressed. Secondly, regional-scale research aimed at understanding the impacts of coal mining in Yatağan. Finally, in the settlement-scale research, Yeşilbağcılar village was examined as a village damaged by mining. The Heritage Impact Assessment framework was implemented in Turgut village to estimate a worst-case scenario. The assessment results show that Turgut village's natural and cultural heritage values might be adversely impacted by coal mining activities.