Folyo aktüatör kaynak cihazı tasarımı, prototip imalatı ve uygulamaları
Foil acuator welding device design, prototype manufacturing and applications
- Tez No: 846514
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KEMAL KÜLEKCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tarsus Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Buharlaştırılmış folyo aktüatör kaynağı küçük ölçekli uygulamalar için ön plana çıkan, geleneksel kaynak metotlarının sınırlılıklarını aşmayı başaran bir imalat yöntemidir. Özellikle farklı metallerin sorunsuz birleştirilmesini sağlar ve bu yönüyle üstün bir imalata izin verir. Bu tez çalışmasında, katı hal kaynak yöntemlerinden birisi olan ve dünyada yeni bir patlatma kaynak yöntemi olarak geliştirilen, buharlaştırılmış folyo aktüatör kaynağı için bir prototip tasarlanarak imal edilmiş ve deneysel çalışmalar yapılmıştır. Bu tür inovatif imalat yöntemleri, endüstriyel uygulamalarda ve farklı metal birleştirme ihtiyaçlarında önemli bir rol oynamaktadır. Çalışmamız, imalat teknolojileri araştırmalarına ve bu yeni teknolojinin gelişimine katkı sağlaması açısından önem taşımaktadır. İmal edilen prototipte, doğru akım (DC) kapasitörleri aracılığı ile depo edilen elektrik enerjisi, birleştirme bölgesine yönlendirilerek, aktüatör folyo buharlaştırılmış ve folyo üzerinde istiflenen malzemeler için kaynak işlemi gerçekleştirilmiştir. Kaynaklanmış numunelerde, SEM analizi sonuçları değerlendirilerek yorumlanmıştır. Ayrıca yeni bir teknik olan buharlaştırılmış folyo aktüatör kaynağı için güvenli çalışma adımlarını belirlemek amacıyla risk analizi yapılmış ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Vaporizing foil actuator welding is a manufacturing method that has come to the forefront for small-scale applications and overcomes the limitations of traditional welding methods. In particular, it provides seamless joining of different metals and allows a superior production in this respect. In this thesis study, a prototype was designed and manufactured for evaporated foil actuator welding, which is one of the solid state welding methods and developed as a new explosion welding method in the world, and experimental studies were carried out. Such innovative manufacturing methods play an important role in industrial applications and different metal joining needs. Our study is important in terms of contributing to manufacturing technologies research and the development of this new technology. In the manufactured prototype, the electrical energy stored through direct current (DC) capacitors was directed to the joining area, the actuator foil was evaporated and the welding process was carried out for the materials stacked on the foil. SEM analysis results on welded samples were evaluated and interpreted. In addition, risk analysis was performed and interpreted to determine safe working steps for vaporizing foil actuator welding, a new technique.