Trafik denetimleri çerçevesinde karşılaştırmalı fahri trafik müfettişliği: Türkiye ve seçilmiş ülke örnekleri
Comparative honorary traffic inspectorship in the framework of traffic controls: Examples from Turkey and selected countries
  1. Tez No: 846537
  2. Yazar: HAKAN OCAKCI
  3. Danışmanlar: DR. OZAN KAVSIRACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Trafik, Ulaşım, Traffic, Transportation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Polis Akademisi
  10. Enstitü: Trafik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ulaşım Güvenliği ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Günümüzde insanları ve milletleri birbirine bağlayan ulaşım, hayatın ayrılmaz bir parçası olarak görülmekte ve gündelik yaşamı kolaylaştırma noktasında vazgeçilmez bir etken olarak kabul edilmektedir. Ulaşım türleri arasında en yaygın olan ve en sık kullanılan ise karayolu ulaşımı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu durum karayolu üzerindeki hareketliliği artırırken aynı zamanda ulaşımın belirli bir düzen içerisinde işlemesini de gerekli kılmaktadır. Artan araç ve sürücü sayısı ile denetim mekanizmalarının yetersiz kaldığı ve hatalı sürücü davranışlarının tespitinde sorunlar yaşandığı yaygın bir görüş halini almıştır. Bu noktada vatandaş desteği almak amacıyla gönüllü trafik denetçileri olan Fahri Trafik Müfettişliği sistemi uygulamaya koyulmuştur. Bu çalışma ile ülkemizde uygulanmakta olan Fahri Trafik Müfettişliği sistemi seçili ülkelerde uygulanan yöntemlerle karşılaştırılarak analiz edilmiş ve ülkemizde uygulanmasında fayda sağlayacağı düşünülen yöntemler ortaya konulmaya çalışılmıştır. Sonuç olarak; Türkiye'de uygulanan Fahri Trafik Müfettişliği sisteminin karayolu ulaşım güvenliği bakımından önemli bir yere sahip olduğu kanısına varılmıştır. Ayrıca sistem uygulayıcılarının yetkilerini kullanırken daha adil ve yerinde kararlar vermeleri için eğitimlerle desteklenmelerinin ve aidiyet duygularının geliştirilmesi amacıyla uygulayıcılara birtakım ayrıcalıklar tanınmasının uygun olacağı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's world, transportation connecting people and nations has been considered as an essential part of life and an indispensable factor in facilitating daily life. Road transportation is the most common and frequently used mode of transportation. While this fact increases the mobility on road traffic, it also necessitates the operation of transportation in a certain way. With the increasing number of road vehicles and drivers, it has become a common view that the control mechanisms are insufficient and there are problems in the detection of driver failures. From this viewpoint, the Honorary Traffic Inspectorship system, which represents voluntary traffic inspectors, was put into practice in order to get support from the citizens. In the present study, the Honorary Traffic Inspectorship system implemented in our country was analyzed by comparing it with the methods applied in selected countries, and it was tried to reveal the methods believed to be beneficial in its implementation in our country. Consequently, it was found out that the Honorary Traffic Inspectorship system implemented in Turkey has an important role for road transportation safety. It was also concluded that it would be better to provide some privileges to the practitioners so that they can make more fair and appropriate decisions while using their powers, and to give some privileges to the practitioners in order to develop their sense of belonging.