H < 18^m olan yer'e yakın asteroitlerin fiziksel ve dinamik özelliklerinin araştırılması ve (2059) baboquivarı asteroidinin analizi
Research of physical and dynamical properties of H < 18^m near-earth asteroids and analysis of (2059) baboquivari
  1. Tez No: 846546
  2. Yazar: ORHAN ERECE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KAPLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uzay Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu tez çalışmasında, Yer'e Yakın Asteroitler (YYA'lar) içerisinden mutlak parlaklığı H < 18^m olanların fiziksel ve dinamik özellikleri araştırılmıştır. Güneş sistemi içerisindeki dinamik yollar ortaya çıkarılmaya çalışılmış, tayf türlerine göre gruplar incelenmiş ve ortak bir kökene sahip olabilecek YYA ikilileri ortaya çıkarılarak detaylı olarak paylaşılmıştır. Ayrıca, fotometrik, tayfsal ve polarimetrik gözlem teknikleriyle elde edilen veriler kullanılarak H < 18^m bir YYA olan (2059) Baboquivari asteroidinin ilk kez fiziksel özellikleri ortaya çıkarılmıştır. Uzun dönme periyoduna sahip olan Baboquivari'nin fotometrik verilerindeki tuhaflıkların yanı sıra, elde edilen farklı fiziksel yaklaşımların da katkısıyla ana eksen etrafında dönmeyen, diğer bir deyişle yalpalayan bir asteroit olabileceği ortaya koyulmuştur. Yan ürün olarak, asteroit fotometrisi için geliştirilen algoritmanın ve bu algoritmanın uygulanabilmesi için geliştirilen PhoPS yazılımının tüm detayları tez içerisinde paylaşılmıştır. Aynı zamanda, geliştirilen bu algoritma sonucunda ortaya çıkarılan, T100 teleskobunda elde edilen görüntülerde, sıfır-nokta parlaklığının görüntü merkezine olan uzaklığa bağlı doğrusal değişimi tüm detaylarıyla gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the physical and dynamical properties of Near-Earth Asteroids (NEAs) with an absolute magnitude H < 18^m have been investigated. Efforts have been made to unveil the dynamic paths within the solar system, examine groups based on spectral types, and detail NEA pairs that may share a common origin. Additionally, using photometric, spectroscopic, and polarimetric observation techniques, the physical properties of the H < 18^m NEA (2059) Baboquivari, have been revealed for the first time. Apart from the peculiarities in the photometric data of Baboquivari with a long rotation period, the contribution of various physical approaches suggests that it could be a non-principal-axis rotator, that is a tumbler, an asteroid exhibiting a tumbling motion. As a byproduct, the details of the algorithm developed for asteroid photometry and the PhoPS software developed for its application are shared within the thesis. Simultaneously, the linear variation in the distance from the image center to the zero-point brightness in the images obtained with the T100 telescope, resulting from the application of this algorithm, is presented in full detail.