Yatan hastalarda hipofiz aksının hastane içi mortaliteye etkisi
The impact of the hypothalamic-pituitary axis on in-hospital mortality in inpatients
  1. Tez No: 846571
  2. Yazar: ESİN HAVARE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİYE ESRA ATAOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE HOCA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Hipofiz, endokrin sistemin merkezi kontrol merkezi olarak işlev görür ve hormonal dengeyi düzenler. Kronik hastalıklar, hipofiz aksını etkileyebilir ve hastanın klinik seyrini belirleyebilir. Bu çalışmada, kronik hastalık öyküsü olan hastalarda hipofiz aksının hastane içi mortalite üzerindeki etkilerini derinlemesine incelemeyi amaçladık. Gereç ve yöntem: Bu prospektif gözlemsel kohort çalışmasında, S.B.Ü. İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin verileri kullanılmış ve Kurumsal Değerlendirme Kurulu tarafından onaylanmıştır. Çalışmaya, 07.05.2023 ile 30.11.2023 tarihleri arasında İç Hastalıkları Kliniği'ne çeşitli nedenlerle yatan 6 aydan uzun süreli kronik bir hastalığı olan 526 hasta dahil edilmiştir. Bu hastaların verileri, yatış esnasında elde edilen ayrıntılı anamnezler, laboratuvar testleri, düzenli kullandıkları ilaçlar ve diğer sonuçları ile birlikte kayıt altına alınmıştır. Ayrıca, hastaların eşlik eden komorbiditeleri sorgulanmış ve gruplar kendi aralarında karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The pituitary gland functions as the central control center of the endocrine system, regulating hormonal balance. Chronic illnesses can affect the pituitary axis and determine the clinical course of the patient. In this study, we aimed to thoroughly investigate the effects of the pituitary axis on in-hospital mortality in patients with a history of chronic illness. Material and Methods: This prospective observational cohort study utilized data from Istanbul Haseki Training and Research Hospital, approved by the Institutional Review Board. A total of 526 patients with chronic illnesses lasting more than 6 months admitted to the Internal Medicine Clinic between 07.05.2023 and 30.11.2023 were included in the study. Detailed medical histories, laboratory tests, regularly used medications, and other results obtained during hospitalization were recorded for these patients. Additionally, accompanying comorbidities of the patients were queried and compared among the groups.