İstanbul'daki aile hekimi asistanlarının kanser taramaları hakkındaki bilgi, tutum ve davranışlarının değerlendrilmesi
Evaluation of family medicine assistants knowledge, attitudes and behaviors about cancer screenings in İstanbul
  1. Tez No: 846572
  2. Yazar: KASIM ÖZTOPRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA REŞAT DABAK, DR. CEYHUN DİKMEN BATMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Tahminlere göre 2030 yılında kanser vaka oranının iki katına çıkması beklenmekte bu da kanserin ülkemizde ve tüm dünyada daha da ciddi bir sağlık sorunu haline geleceğini göstermektedir. Bu durum karşısında UKTP çok önem arz etmektedir. Koruyucu sağlık uygulamalarının ve sağlık eğitimlerinin bu kişilere nasıl uygulanacağı konusunda en önemli noktada aile hekimleri bulunmaktadır. Aile hekimleri ulusal kanser tarama programının topluma iletilmesinde, hedef yaştaki nüfusun davet edilmesinde, tarama sayılarının istenen düzeylerde yapılmasında ve tarama sonuçlarının iletiminde tarama programlarının vazgeçilmez bir parçası olmaktadır. Bu çalışmayla İstanbul'daki aile hekimliği asistanlarının kanser taramaları hakkında bilgi, tutum ve davranışlarını incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntemler: Kesitsel tipteki bu çalışmanın evreni olarak Başakşehir Çam ve Sakura Şehir hastanesi, Haseki EAH, Gaziosmanpaşa EAH, Bağcılar EAH, Okmeydanı EAH olmak üzere toplam 260 asistan evreninden %5 hata payı ile güven aralığı %95 olarak 156 katılımcı ile yapılmıştır. Katılımcılara online anket yapılarak 20/09/2023-20/10/2023 tarihleri arasında tamamlanmıştır. Toplamda 38 sorudan ve 2 bölümden oluşan anketimizde, ilk bölüm 9 sorudan oluşup katılımcıların sosyodemografik özellikleri, öz değerlendirmeleri ve tutumları değerlendirmektedir. İkinci bölümde ise Sağlık Bakanlığının yayınlamış olduğu UKTP baz alınarak 29 soru hazırlanmıştır. İlk 21 soru çoktan seçmeli olup sonraki 8 soru doğru/yanlış sorusu olarak bilgileri değerlendirmektedir. Bilgi puanları için doğru 1 puan, yanlış 0 puan kabul edilerek hesaplanmıştır. İstatistiksel analiz için SPSS 15.0 for Windows programı kullanıldı. Alfa anlamlılık seviyesi p˂0,05 olarak kabul edildi. Bulgular: 156 hekim katılımcı ile yapılmıştır. Hekimlerin %63,5'i kadın, %15,4'ü SAHU, %84,6'ü AHU olarak eğitimlerini sürdürmekteydi. Çalışmaya katılan asistan hekimlerin yaş ortalaması 29,7±4,2 olarak hesaplandı. Hekimlerin“Kanser tarama testleri hakkında yeterli bilgiye sahip olduğunuzu düşünüyor musunuz?”sorusuna evet yanıtını verenlerin oranı %55,1 bulundu. Katılımcıların 29 sorudan oluşan bilgi sorularından aldıkları puan ortalaması ise 20,8±3,1 olarak hesaplandı. Katılımcıların asistanlıkta geçirdiği süreye göre kanser taramaları ile ilgili eğitim almış olma durumlarında istatistiksel olarak anlamlı fark vardı (p=0006). Asistanlık eğitiminde kanser taramaları ilgili eğitim alanların almayanlara göre öz yeterlilik algısı oranları istatistiksel olarak anlamlı yüksekti (p=0,001). Daha önce ASM de çalışanların serviks kanser tarama bilgi puanları çalışmayanlara göre istatistiksel olarak anlamlı yüksekti (p=0,005).
Özet (Çeviri)
Aim: According to estimates, it is expected that the cancer incidence rate will double by the year 2030, indicating that cancer will become an even more serious health issue in our country and worldwide. In this context, Cancer Screening Programs (CSP) are of utmost importance. Family physicians play a crucial role in implementing preventive health practices and health education for these individuals. Family physicians are indispensable in conveying the national cancer screening program to the public, inviting the target age population, ensuring that screening is conducted at the desired levels, and communicating screening results. With this study, we aimed to examine the knowledge, attitudes, and behaviors of family medicine assistants in Istanbul regarding cancer screenings. Material and Methods: This cross-sectional study was conducted with a sample of 156 participants, with a 5% margin of error and a 95% confidence interval, from a population of 260 assistants, including Başakşehir Çam and Sakura City Hospital, Haseki Training and Research Hospital, Gaziosmanpaşa Training and Research Hospital, Bağcılar Training and Research Hospital, and Okmeydanı Training and Research Hospital. The participants were surveyed online between 20/09/2023 and 20/10/2023. The survey, consisting of a total of 38 questions divided into 2 sections, aimed to evaluate participants' sociodemographic characteristics, self-assessments, and attitudes in the first section, which included 9 questions. The second section comprised 29 questions based on the UKTP published by the Ministry of Health. The first 21 questions were multiple-choice, while the subsequent 8 questions evaluated knowledge through true/false responses, with correct answers scored 1 point and incorrect answers scored 0 points.