Pomzanın hafif beton blok duvar elemanı olarak kullanılmasının araştırılması
An Investigation of the using the pumice as an element of block wall lightweight concrete
  1. Tez No: 84661
  2. Yazar: GÜNGÖR SERİN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CELALETTİN BAŞYİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Bu çalışmada çeşitli hafif agregalarla üretilen beton bloklar incelendi. Hafif betonlarla yarı hafif ve normal betonların özellikleri karşılaştırıldı. Hafif beton blok agregası olarak Isparta yöresinde fazla miktarda bulunan pomza taşı agregası ve diatomit agregası, normal beton bloklarda Isparta-Atabey agregası kullanılmıştır. Agregaların mekanik özellikleri, fiziksel özellikleri ve kimyasal özellikleri incelenmiştir. Pomza agregası ve diatomit kullanarak çeşitli yoğunluklarda hafif beton bloklar üretilmiş ve normal beton bloklarla karşılaştırılmıştır. Ayrıca ülkemizde elektro metalurji sanayilerinde atık madde olarak meydana gelen silis dumanı, çimento yerine ağırlığının % 10'u ikame edilerek betonların mekanik özelliklerine etkisi incelenmiştir. Deneysel çalışmalarda üretilen beton bloklarda agrega granülometrisi, su/çimento oranı ve maksimum tane boyutu (16 mm) sabit tutulmuştur. Diatomit, pomza ve Atabey çakılı ile normal beton, yarı hafif ve hafif beton bloklar 18 seri halinde üretilmiştir. Üretilen numuneler 7. ve 28. günlerde deneye tabi tutulmuşlardır. Deneysel çalışmalar sonucunda pomzalı ve diatomitli beton blokların taşıyıcı beton olarak kullanılamayacağı fakat ara bölme duvar elemanı (bimsblok) veya yalıtım blokları olarak kullanılabilir özellikte olduğu görülmüştür. Çalışmalarda kullanılan silis dumanının düşük dozajlarda ve erken yaşlarda beton blokların dayanımını artırdığı, yüksek dozajlarda ise dayanımını etkilemediği deneyler sonucunda elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, different kinds of concrete block which are produced from lightweight aggregate were studied. The characteristics of lightweight, semi-lightweight and normal concrete blocks were compared. Pumice stone and diatomite aggregate, which are found large amounts in İsparta region, were used as lightweight concrete aggregate and also the aggregate from Atabey and İsparta region were used as normal concrete aggregate. The mechanical, chemical and physical characteristics of all aggregates were tested. By using pumice and diatomite aggregates, the lightweight concrete blocks were produced in different densities and these blocks compared with normal concrete block. In this study also, silica fume, the waste products of electrometallurgy industries in Turkey, were used instead of 1 0 percent of cement in concrete blocks and their effects to the mechanical characteristics of concrete were tested. In the concrete block produced from these investigations, the granulometry of aggregate, water/cement ratio and maximum piece length (16 mm) were kept constant. By using diatomite, pumice and Atabey gravel, 18 series of normal, semi- lightweight and lightweight concrete blocks were produced. The produced samples were tested in 7 and 28 days. According to the test results it was understood that the concrete block including pumice and diatomite, could not be used for being a parted- wall member (bimsblok), but for being a isolation blocks. It was also understood that the silica fume used in these studies decreased the concrete blocks compressive strength in early ages and less dosages, and did not make any sense in high dosages.