Diatomitin hafif yapı eldesinde değerlendirilebilirliği
The Evaluation of diatomite to produce the light weight building material
  1. Tez No: 84660
  2. Yazar: MELİH SEZGİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEKİ AY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Bu çalışmada, hafif agrega olarak bilinen diatomit, tarihçesi, oluşumu, özellikleri, mevcut yatakları ve kullanım alanları bakımından araştırılmıştır. Günümüz inşaat sektörü için bu malzemenin değerlendirilmesi, bazı araştırmacılar tarafından ele alınmıştır. Araştırmaların sonuçları, diatomitin inşaat sektöründe geniş bir kullanım potansiyeli olduğunu göstermektedir. Isı, ses izolasyonu ve özgül ağırlığı bakımından yüksek izolatif özelliklere sahip olması sebebiyle diatomitin, hafif beton eldesinde değerlendirilebileceği görülmüştür. Diatomit, sahip olduğu teknik özellikleriyle çok geniş kullanım alam olan bir mineraldir ve ülkemizde bol miktarda bulunmaktadır. Ülkemizin hem büyük bir kısmının deprem kuşağında olması dolayısıyla hafif yapı malzemesine, hem de son yıllarda enerji sıkıntısının olması açısından ekonomik ısı yalıtım malzemelerine ihtiyacı bulunmaktadır. Diatomit kullanarak her iki malzemenin üretilebileceği görülmüştür. İnşaat sektöründe dekoratif amaçlı olarak, hafif yapı elemanları ve uygulamaları son yıllarda giderek artmaktadır. Bu bakımdan, kullanılan yapı elemanı ve uygulama şartlarının analiz edilmesi kaçınılmaz olmaktadır. Diatomitin inşaat sektöründe hangi amaçlarla nasıl değerlendirilebilirliği, Sanayi-Üniversite işbirliği çerçevesinde SDÜ Mühendislik-Mimarlık Fakültesi ve ISBAŞ ( İsparta Belediyesi Bims Yapı Elemanları A.Ş.) ile ortaklaşa yürütülmekte olan pomza ile ilgili ARGE çalışmaları ile birlikte incelenmiştir. Bu tez çalışmasında, diatomit ve diatomitli hafif yapı elemanlarının inşaat sektöründe optimal şartlarda en ideal olarak nasıl ve hangi tekniklerde kullanılabilirliği üzerine detay, analiz ve irdelemelerin yapıldığı bir çalışmanın bulguları özetle sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, determination of diatomite known as light agrega,in its brief historical account and faetures, telling about the present seams and its using field is reviewed. For the present building sector the evaluation of this material is considered by some researchers. As a result of the studies, the wide potential usage of the diatomite in the building sector is seen. As diatomite shows high isolative features like thermal, noise isolation and a light specific weight, it is appeared that it can be evaluated in light concrete structures. For its technical characteristics diatomite is a mineral with a wide usage field. It is also obtainable in our country in big quantities. Due to the reason that our country is located in the seismic zone light buildings material are needed. Also for the energy lack during the last years, economical thermal isolation materials are necessary. Both materials can be produced by diatomite. In the building sector for decoration purposes, light building components and applications are increasing,in the last years gradually. For this reason, the analysis. of the used building elements and their conditions for application is unavoidable. The evaluability of the diatomite in the building sector is researched common with SDÜ Faculty for Engineering and Architectur and ISBAŞ (Municipiality of İsparta Pumice Building Components Joint-Stock Company) in a workshop for research and development for pumice. In this study the most ideal usage in optimal conditions of diatomite and the light building components containing diatomite in the building sector and its technical details, analysis and inventions are resumed.