Kızılötesi görüntülerde derin öğrenme tabanlı yüz tespiti için yeni sınırlayıcı kutu belirleme yöntemleri
New bounding box ensemble methods for deep learning based face detection in infrared images
  1. Tez No: 846618
  2. Yazar: AHMET ÜNLÜHİSARCIKLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET NUSRET TOPRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Yüz tespiti; güvenlik, sağlık, endüstri ve biyometri gibi alanlarda kritik rol oynamaktadır. Bahsi geçen alanlarda, aydınlatma durumundan bağımsız olarak yüz tespitinin doğru ve verimli bir şekilde gerçekleştirilebilmesi büyük öneme sahiptir. Ancak, yetersiz aydınlatma koşullarında verimli bir şekilde yüz tespiti yapmak zor olabilmektedir. Bu problem doğrultusunda, yetersiz aydınlatma koşullarında dahi verimli çalışabilen, yakın kızılötesi görüntüler üzerinde yüz tespitine odaklanan bir tez çalışması sunulmaktadır. Bu amaçla, öncelikle literatürde iyi bilinen dokuz farklı yüz tespiti derin sinir ağı modeli belirlenmiş ve yakın kızılötesi görüntülerdeki başarımlarını ortaya koymak amacıyla görsel ve sayısal olarak karşılaştırılmıştır. Buna ilaveten, çalışma kapsamında önerilen yaklaşım birden fazla yüz tespiti modelinin ürettiği sınırlayıcı kutu topluluklarının beraber analiz edilmesi ile daha başarılı ve daha kapsayıcı yeni sınırlayıcı kutular üretilebileceği ilkesine dayanmaktadır. Buradan hareketle, Kombinasyonel Oylama ve Maksimum Olmayan Ortalama adları verilen iki yeni sınırlayıcı kutu belirleme yöntemi önerilmektedir. Önerilen yöntemler literatürdeki sınırlayıcı kutu belirleme yöntemleri ile karşılaştırılmış ve önerilen yöntemlerden Kombinasyonel Oylama'nın, literatürdeki sınırlayıcı kutu belirleme yöntemlerinden daha başarılı sonuçlar ortaya koyduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Face detection plays a crucial role in various areas such as security, healthcare, industry, bio-metrics, etc. It is essential to perform face detection accurately and efficiently in the mentioned areas regardless of the lighting conditions. However, detecting faces in poor lighting conditions can be challenging. To address this issue, this study presents an approach focusing on face detection on near infrared images, which can work efficiently even in insufficient lighting conditions. For this purpose, first of all, nine different state-of-the-art face detection models in the literature were determined and compared visually and numerically to reveal their performance in near infrared images. In addition, the approach proposed in this study is based on the principle that a more successful and inclusive bounding-box can be produced by using a bounding-box ensemble generated by more than one face detection model. Based on this, two new bounding-box ensemble methods called Combinational Voting and Non-Maximum Averaging are proposed. The proposed methods are compared with bounding-box ensemble methods in the literature and Combinational Voting produces more successful results than the other methods in the literature.