Hidradenitis suppurativa hastalarında serum ASCA IgG/IgA seropozitifliği, NOD2/CARD15 gen polimorfizmi ve fekal kalprotektin düzeyi ile hastalık şiddeti ve hastalığın klinik/fenotipik özellikleri arasındaki ilişkinin incelendiği prospektif çalışma
A prospective study investigating the relationship between serum ASCA IgG/IgA positivity, NOD2/CARD15 gene polymorphism, fecal calprotectin levels, disease severity and clinical/phenotypic characteristics in patients with hidradenitis suppurativa
- Tez No: 846617
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BURHAN AKSAKAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Hidradenitis suppurativa (HS); aksilla, inguinal, inframamaryan ve perineal bölge gibi apokrin bezlerden zengin yerlerde yerleşme eğilimi gösteren kronik, inflamatuvar bir hastalıktır. Çalışmamızda, HS hastalarında ve sağlıklı gönüllülerde, ASCA IgA ve IgG antikorları, fekal kalprotektin düzeyi ve çeşitli NOD2 gen polimorfizmleri incelendi. Yetmiş HS hastası ile, yaş ve cinsiyet açısından istatistiksel olarak benzerlik gösteren 50 sağlıklı gönüllü çalışmamıza dahil edildi. ASCA IgA seropozitifliği, HS hastalarının %20,6'sında,sağlıklı gönüllülerin ise %4'ünde saptandı. ASCA IgA seropozitifliğinin; HS hasta grubunda, kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde daha yüksek olduğu görüldü (p=0,009). ASCA IgG seropozitifliği ise; HS hastalarının %26,5'inde, kontrol grubundaki gönüllülerin %12'sinde bulundu; HS hasta grubu ile kontrol grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı görüldü (p=0,054). Hastaların, tanı üzerinden geçen süre ile ASCA IgA seropozitifliği arasındaki ilişki incelendiğinde, ASCA IgA seropozitifliği olan hastalarda tanı üzerinden geçen ortalama süre 6 ± 5,05 yıl, ASCA IgA seronegatif olan hastalarda ise 3,68 ± 3,94 yıl olarak belirlendi (p=0,02). Canoui-Poitrine sınıflandırmasına göre; aksiller-mamaryan fenotipte yer alan hastaların %18,7'sinde, foliküler fenotipte yer alan hastaların %27,2'sinde ve gluteal fenotipte yer alan hastaların %20'sinde ASCA IgA seropozitifliği tespit edilmiştir. HS hastalarında fenotipik alt gruplar ile ASCA IgA seropozitifliği arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı (p=0,87). Martorell sınıflandırmasına göre, foliküler fenotipte değerlendirilen 5 hastanın hiçbirinde ASCA IgA seropozitifliği saptanmazken, inflamatuvar fenotipte yer alan hastaların %25,7'sinde, mikst fenotipte yer alan hastaların %17,8'sinde ASCA IgA seropozitifliği tespit edildi. Gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı (p=0,37). HS hastalarının %23,5'inde fekal kalprotektin düzeyi 150 mcg/g'ın üzerinde olduğu gözlenirken, kontrol grubundaki katılımcıların hiçbirinde fekal kalprotektin düzeyi 150 mcg/g'ın üzerinde saptanmadı. Hurley evre I hastaların %20'sinde, Hurley evre II hastaların %14,2'sinde ve Hurley evre III hastaların %35'inde fekal kalprotektin düzeyi 150 mcg/g üzerinde saptandı. Hastaların Hurley evreleri ve fekal kalprotektin yüksekliği arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı (p=0,213). Hastalığın fenotipik alt tipleri ile fekal kalprotektin düzeyi arasında da istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmadı. HS hasta grubunda ve sağlıklı kontrol grubunda, en sık tek nükleotid polimorfizminin NOD2 IVS8+158 (rs5743289) gen bölgesinde olduğu tespit edildi. HS hastalarının %24,2'sinde C/T ve %1,4'ünde T/T genotipleri tespit edildi. Sağlıklı kontrol grubunda yer alan gönüllülerin ise %22'sinde C/T tek genotipi saptandı. İki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmadı (p=0,615). Sağlıklı kontrol grubunda yer alan gönüllülerin %4'ünde ve HS hasta grubunda yer alan hastaların %1,4'ünde NOD2 G908R (rs2066845) gen bölgesinde C/G genotipi saptandı. NOD2 R702W (rs2066844) gen bölgesinde ise, kontrol grubunda ve HS hasta grubunda yer alan tüm katılımcılarda C/C genotipi bulundu. HS hastalarında Hurley evresi ile semptomların ortalama süresi arasındaki ilişki incelendiğinde, Hurley evre I hastalarda 7,82 ± 7,50 yıl, evre II hastalarda 10,03 ± 5,82 yıl, evre III hastalarda 14,56 ± 9,72 yıl olarak tespit edildi (p= 0,015). Hurley evreleri ile tanı üzerinden geçen ortalama süre incelendiğinde, Hurley evre I hastalarda 1,88 ± 1,21 yıl, evre II hastalarda 3,50 ± 2,84 yıl ve evre III hastalarda 7,52 ± 7,24 yıl olarak bulundu (p= 0,001). Çalışmamızdaki verilere dayanarak; ASCA antikorlarının, HS hastalarında hastalığın kronisitesi ve şiddetli hastalık varlığı ile ilişkili olabileceğini düşünmekteyiz. Ayrıca, fekal kalprotektin yüksekliği, HS hastalarında eşlik etmesi olası subklinik inflamasyonun varlığına yönelik ipucu sağlayabilir. HS hastalarında NOD2 gen polimorfizmlerinin sıklığında ise artış saptanmadı. NOD2 gen polimorfizmleri ile hastalık şiddeti ve hastalığın fenotipik özellikleri arasında da ilişki tespit edilmedi. Bu çalışma, HS hastalarında ASCA antikorları, fekal kalprotektin düzeyi ve NOD2 gen polimorfizmlerinin birlikte değerlendirildiği ilk çalışmadır. Hastalığın patogenezi, prognostik özellikleri ve genotip/fenotipik alt gruplarının özelliklerinin daha net aydınlatılabilmesi için, daha geniş hasta serileri içeren yeni çalışmalar gereklidir.
Özet (Çeviri)
Hidradenitis suppurativa (HS) is a chronic inflammatory disorder that tends to localize in apocrine gland bearing areas of skin; such as axilla, inguinal, inframammary and perineal regions. In our study, we examined ASCA IgA and IgG antibodies, fecal calprotectin levels and various NOD2 gene polymorphisms in both HS patient group and healthy control group. We enrolled 70 individuals diagnosed with HS and 50 age- and gender- matched healthy volunteers in our study. ASCA IgA seropositivity was observed in 20.6% of HS patients, while only 4% of healthy volunteers were ASCA IgA seropositive. The presence of ASCA IgA seropositivity was significantly higher in HS patient group, compared to the control group (p=0.009). ASCA IgG seropositivity was found in 26.5% of HS patients, while 12% of healthy volunteers in the control group were ASCA IgG seropositive. No statistically significant difference was observed between two groups (p=0.054). We found that the average duration from diagnosis for HS patients with ASCA IgA seropositivity was 6 ± 5.05 years, whereas it was 3.68 ± 3.94 years for those who were ASCA seronegative (p=0.02). According to Canoui-Poitrine classification, we observed ASCA IgA seropositivity in 18.7% of patients with axillary-mammary phenotype, 27.2% of patients with follicular phenotype and 20% of patients with gluteal phenotype. No statistically significant difference was found between phenotypic subgroups and IgA seropositivity in HS patients (p=0.87). According to Martorell classification, none of the patients with follicular phenotype exhibited ASCA IgA seropositivity. There was no statistically significant difference between phenotypic subgroups (p=0.37). In 23.1% of HS patients, fecal calprotectin levels were detected to be above 150 mcg/g, whereas none of the healthy volunteers in the control group had fecal calprotectin levels exceeding 150 mcg/g. Fecal calprotectin levels above 150 mcg/g were observed in 20% of Hurley stage I patients, 14.2% of Hurley stage II patients and 35% of Hurley stage III patients. No statistically significant difference was found between Hurley stages and fecal calprotectin elevation (p=0.213). There was no statistically significant correlation found between the phenotypic subgroups and fecal calprotectin levels. In both HS patient group and healthy control group, the highest frequency of single nucleotide polymorphism was detected in NOD2 IVS8+158 (rs5743289) gene region. Within HS patient group, C/T genotype was found in 24.2% of patients and T/T genotype was found in 1.4% of patients. Within healthy control group, C/T genotype was detected in 22% of participants. Notably, there was no statistically significant difference between HS patients and healthy control group (p=0.615). No statistically significant relationships were found between NOD2 gene polymorphisms and phenotypic subtypes, ASCA seropositivity and fecal calprotectin levels. In addition to NOD2 IVS8+158 (rs5743289) gene polymorphisms, gene polymorphisms in NOD2 G908R (rs2066845) and NOD2 R702W (rs2066844) regions were investigated. C/G genotype was detected in 1.4% of HS patients and 4% of healthy volunteers. C/C genotype was found in all participants from both the HS patient group and healthy control group. When examining the relationship between Hurley stages and the average duration of symptoms in patients; it was noted that Hurley stage I patients had an average symptom duration of 7.82 ± 7.50 years, while those in Hurley stage II had 10.03 ± 5.82 years and in Hurley stage III patients had 14.56 ± 9.72 years (p=0.015). When assessing the average duration from diagnosis across Hurley stages, it was found to be 1.88 ± 1.21 years for Hurley stage I patients, 3.50 ± 2.84 years for Hurley stage II patients and 7.52 ± 7.24 years for Hurley stage III patients (p=0.001). This study is particularly important in elucidating the role of ASCA IgA antibodies and fecal calprotectin levels in HS patients. Based on the results in our study, we believe that ASCA antibodies might be associated with chronicity and disease severity in HS. Additionally, elevated fecal calprotectin levels in HS patients may provide a clue to the possible existence of subclinical intestinal inflammation in HS patients. No increase was observed in the frequency of NOD2 gene polymorphisms in HS patients. Furthermore, no correlation was found between NOD2 gene polymorphisms and disease severity or phenotypic subgroups. This study represents the first comprehensive analysis of ASCA antibodies, fecal calprotectin levels and NOD2 gene polymorphisms in HS patients. New studies are required in order to elucidate the pathogenesis, prognostic indicators and the characteristics of genotype/phenotypic subgroups of this complex disease.