Ebeveynlerin trakeostomi bakımına hazır oluşluk durumunun değerlendirilmesi ve eğitim programının güncellenmesi: Bir pediatrik yoğun bakım örneği
Assessment of parents' readiness for tracheostomy care and updating the training program: A pediatric intensive care example
- Tez No: 846619
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA KUĞUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Araştırma pediatrik yoğun bakım ünitesinde hemşire tarafından ebeveynlere verilmekte olan ''Evde Pediatrik Trakeostomi Bakımı Eğitimi''nin taburculuk sonrası evde bakımda yeterli olup olmadığını değerlendirerek, yetersiz kalınan durumları belirlemek ve var olan eğitim programını güncellemek amacıyla kesitsel retrospektif ve prospektif olarak planlanan tanımlayıcı bir çalışmadır. Araştırmanın evrenini, İstanbul ili Anadolu yakasında bulunan bir şehir hastanesinin 2016-2023 yılları arasında çocuk yoğun bakım ünitesinde yatan, trakeostomi açılarak eve taburculuğu gerçekleşen/gerçekleşmeyen hastaların ebeveynleri ile gerçekleştirildi. Çalışmada örneklem seçimine gidilmemiş olup, yukarıda belirtilen şehir hastanesindeki çocuk yoğun bakım ünitesinde yatışı olan 100 trakeostomize çocuğun gönüllü ebeveynleri çalışma kapsamına dahil edilmiştir. Araştırma verileri literatür bilgisi doğrultusunda hazırlanan“Çocuk ve ebeveyn tanılama formu”(EK- 2) ve“Çocuk Yoğun Bakım Ünitesinde pediatrik trakeostomi bakım eğitimi almış ebeveynlerin hazır oluşluklarını değerlendirme formu”(EK-3) kullanılarak toplanmıştır. Karşılaştırmalı tabloların değerlendirilmesinde Ki-Kare test değerleri kullanılmış ve açık uçlu soruların analiz edilmesinde ise içerik analizi yönteminden yararlanılmıştır. Tüm testlerde p < 0,05 ise gruplar arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı kabul edilmiştir. Çalışmada 80 kişinin katıldığı bir araştırma yapılmıştır. Ulaşılan sonuçlara göre trakeostomi bakımında ebeveynler sosyal, ekonomik ve psikolojik açılardan zorluklar yaşamaktadır. Evde takibi yapılan çocukların ebeveynlerinin %73.8 (n=59) oranında yeterli bilgiye sahip olduğu ve trakeostomi eğitiminin verilmesi ile birlikte bakıma hazır oluşluk düzeyinin arttığı çalışmanın sonuçları arasındadır. Çocuk Yoğun Bakım Ünitesinde bir eğitim materyalinin olmaması göz önünde bulundurularak ebeveyn gereksinimleri doğrultusunda eğitim programı güncellenerek trakeostomi eğitim kitapçığı hazırlanmış ve ailelerin kullanımına sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The research is a descriptive study planned as cross-sectional, retrospective and prospective, with the aim of evaluating whether the Pediatric Tracheostomy Care Training at Home given to the parents by the nurse in the pediatric intensive care unit is sufficient for post-discharge home care, identifying the situations where it is inadequate and updating the existing training program. The population of the research was conducted with the parents of patients who were hospitalized in the pediatric intensive care unit of a city hospital on the Anatolian side of Istanbul between 2016 and 2023, and who were or were not discharged home after a tracheostomy was performed. No sample selection was made in the study, and volunteer parents of 100 tracheostomized children hospitalized in the pediatric intensive care unit of the above-mentioned city hospital were included in the study. Research data were collected using the“Child and parent diagnosis form”(Annex-2) and the“Readiness evaluation form of parents who received pediatric tracheostomy care training in the Pediatric Intensive Care Unit”(Appendix-3), prepared in line with the literature knowledge. Chi-Square test values were used to evaluate comparative tables, and the content analysis method was used to analyze open-ended questions. The difference between groups was considered statistically significant if p < 0.05 in all tests. In the study, a field research was conducted with the participation of 80 people. According to the results, parents experience social, economic and psychological difficulties in tracheostomy care. Among the results of the study, 90% of the parents of children followed at home have sufficient information and the level of readiness for care increases with the provision of tracheostomy training. Considering the lack of educational material in the Pediatric Intensive Care Unit, the training program was updated in line with the needs of the parents, a tracheostomy training booklet was prepared and made available to families.