Donma-çözülme etkisi altındaki farklı katkılar ile iyileştirilen kil zeminlerin geoteknik açıdan değerlendirilmesi
Geotechnical evaluation of clay soils improved with different additives under the effect of freezing and thawing
- Tez No: 846632
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAKİ BAĞRIAÇIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
nsanlıktan tarihinin başlangıcından bu yana artan nüfus ile birlikte barınma probelmi yaşamaktadır. Geoteknik bilimi ile artan nüfus için gerekli olan barınma ihtiyacını karşılayabilecek arazilerin azlığı ya da tarım arazilerinin yok edilmemesi için inşaa etmeye uygun olmayan zeminleri zemin iyileştirme adı verilen yöntemlerle iyileştirilmeye çalışılmaktadır. Bu çalışmada kiremit tozu atığı + biyopolimer kombinasyonunun zemin iyileştermeye etkisi ve donma-çözülme sonrası konsolidasyon ve mukavemet parametlerinin değişimi incelenmiştir. Bu amaç ile , optimum su muhtevasına sahip doğal kil numunesine %1 ,% 2 , %3 , %4 ve %5 oranlarında kiremit tozu (KT) ve %0.5, %0.75, %1, %2, %3, %4 ve %5 oranında biyopolimer olan akasya zamkı (AZ) eklenerek konsolidasyon ve serbest basınç deneyleri (SBD) yapılmıştır. Donma-çözülme davranışı için optimum oranlar ve doğal kil zemine 1,3,5,10 çevrim sayıları ile aynı seri deneyler uygulanmıştır. Elde edilen parametreler ve zeminin doğal haldeki parametreleri karşılaştırılmıştır. Serbest basınç deneyleri sonucunda %3 oranında KT ve %1 oranında AZ maksimum dayanımı sağlamıştır. İki katkı maddesinin birlikte karıştırılması ile edilen karışımın dayanımı ise her iki maddenin dayanımından fazla dayanıma sahip olduğu görülmüştür. Donma-çözülme için ise karışıma ve doğal kil zemine aynı deneyler uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Since the beginning of human history, humanity has been experiencing a housing problem with the increasing population. With the science of geotechnics, it is tried to improve the soils that are not suitable for construction in order to avoid the scarcity of lands that can meet the need for shelter required for the increasing population or the destruction of agricultural lands by methods called ground improvement. In this study, the effect of tile dust waste + biopolymer combination on soil improvement and the change of settlement and strength parameters after freeze-thaw were investigated. For this purpose, consolidation and unconfined compression tests were performed on natural clay sample with optimum water content by adding tile dust at the rates of 1%, 2%, 3%, 4% and 5% and biopolymer at the rates of 0.5%, 0.75%, 1%, 2%, 3%, 4% and 5% and the same series of experiments with the optimum rates for freeze-thaw behavior and the number of cycles 1,3,5,10 were applied to the natural clay soil. The obtained parameters and the parameters of the soil in its natural state were compared. As a result of unnconfined compression tests, 3% KT and 1% AZ provided maximum strength. The strength of the mixture obtained by mixing the two additives together was found to be higher than the strength of both additives. In the consolidation tests, the settlement and time to 90% settlement were calculated by means of the parameters obtained and compared with the natural state. In terms of settlement and time, consolidation of KT and AZ, both alone and in mixtures, resulted in improvement in both parameters. For freeze-thaw, the same experiments were applied to the mixture and the natural clay soil.