Effect of different extraction methods on the physical and chemical properties of the following oils (sunflower - soybean - sesame)
Aşağıdaki yağların (ayçiçeği - soya - susam) farklı ekstraksiyon yöntemlerinin fiziksel ve kimyasal özelliklerine etkisi
  1. Tez No: 846638
  2. Yazar: YASEMIN AHMED HASSAN AL JUMAILY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜDAYİ ERCOŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım ve Yaşam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Ġki ekstraksiyon yönteminin (Soxhlet ve hidrolik pres) ve ısıl iĢlemlerin tohumlar üzerindeki etkisini incelemek amacıyla soya fasulyesi, ayçiçeği ve susam bitkilerinin tohumları kullanılarak 1/9/2022 - 1/9/2023 tarihleri arasında bir laboratuvar çalıĢması gerçekleĢtirildi. ekstraksiyon, kavurma, soğutma ve kontrol (ısıl iĢlem olmadan) öncesinde, bu mahsullerin yağlarındaki yağ asitlerinin kimyasal ve fiziksel özellikleri, kalitesi ve konsantrasyonu üzerine. Deney, üç faktörlü tam rastgele tasarıma (CRD) dayalı düzenli bir faktöriyel deney olarak tasarlandı: ürün türü, ekstraksiyon yöntemi ve ekstraksiyon öncesi ısıl iĢlem türü. Bu tedavilerin seviyeleri üç tekerrürlü olarak uygulanmıĢtır. Ġlk hazırlıklar, yağ ekstraksiyonu, kimyasal ve fiziksel testler Tikrit Üniversitesi YaĢam Bilimleri Bölümü ve Musul Üniversitesi Gıda Bilimleri Bölümü laboratuvarlarında yapılırken, yağ asitlerinin teĢhis ve tahminleri de Bakanlığın laboratuvarlarında yapıldı. Bağdat'ta Bilim ve Teknoloji. Sonuçlar aĢağıdaki gibiydi. Mahsul türüne göre en yüksek asit değerini ve en yüksek iyot değerini 134 mg KOH/g ile soyanın kaydettiği, en yüksek yoğunluğun ise 0,93 g/cm3 olduğu görüldü. Susam tohumları 0,44% ile en yüksek peroksit değerini ve en yüksek FFA içeriğini ve 1,475 n ile en yüksek yağ kırılma indeksini kaydetti. En yüksek sabunlaĢma değeri ise ayçiçeğinde olmuĢtur. Ekstraksiyon yönteminin etkisine bakıldığında, hidrolik presleme, asit, sabunlaĢma, iyot, yoğunluk ve kırılma indisi özellikleri açısından en yüksek değerleri kaydederek 4.679, 190 mg KOH/g, 123 mg KOH/g, 0.93 g/cm3 ve Sırasıyla 1,474 n. Soxhlet ekstraksiyonu peroksit ve FFA için en yüksek değerleri kaydederek sırasıyla 3,422 mg KOH/g ve 0,38%'ya ulaĢtı. Ekstraksiyon öncesi ısıl iĢlemde asitlik, peroksit ve FFA açısından en yüksek anlamlı değerler kavurma iĢleminde kaydedildi ve sırasıyla 4,76, 3,36 mg KOH/g ve 0,39 %' ye ulaĢtı. Kontrol uygulaması, sabunlaĢma ve iyot sayısı açısından en yüksek anlamlı oranı kaydetti ve 124 mg KOH/g'a ulaĢtı. Soğutma iĢlemi yoğunluk ve kırılma indeksi açısından en yüksek anlamlı değerleri kaydederken sırasıyla 0,93 g/cm3 ve 1,474 n'ye ulaĢtı. Ġki faktörlü etkileĢimlere gelince, mahsul tipinin ekstraksiyon yöntemiyle etkileĢimi, hidrolik preslemeyle ekstrakte edilen soya fasulyesi tohumlarının asitlik, iyot sayısı ve yoğunluk açısından en yüksek oranları kaydettiğini, 4.74, 137 mg KOH/g ve 0.94 g/g'ye ulaĢtığını gösterdi. cm3 sırasıyla. Soxhlet ile ekstrakte edilen soya fasulyesi tohumlarında en yüksek peroksit değeri oranı 3.83 mg KOH/g olmuĢtur. En yüksek sabunlaĢma oranı ise 194 mg KOH/g ile hidrolik preslemeyle ekstrakte edilen ay çekirdeğinde kaydedildi. En yüksek FFA oranı 0,48% ile Soxhlet tarafından ekstrakte edilen susam tohumlarında kaydedildi. En yüksek kırılma indeksi, hidrolik presleme ile elde edilen susam tohumlarında kaydedildi ve 1.478 n'ye ulaĢtı. Mahsul türü ve ısıl iĢlem arasındaki etkileĢime bakıldığında, kavrulmuĢ soya fasulyesi tohumları 4,84 ile en yüksek anlamlı asit değeri ortalamasını kaydetti. KavrulmuĢ susam tohumları peroksit değeri ve FFA yüzdesi açısından sırasıyla 3,71 mg KOH/g ve 0,48% ile en yüksek anlamlı ortalamaları kaydetti. Isıl iĢlem görmeyen (kontrol) soya fasulyesi tohumları, 138 mg KOH/g ile en yüksek anlamlı ortalamayı kaydetti. Soğutulan susam tohumları yoğunluk ve kırılma indeksi açısından sırasıyla 0,93 g/cm3 ve 1,481 n ile en yüksek ortalamaları kaydetti. Ekstraksiyon yöntemi ve ısıl iĢlem arasındaki etkileĢimin etkisine bakıldığında, kavurma ile birlikte hidrolik preslemede en yüksek asitlik değeri 4,82 ile kaydedildi. Kavurma ile Soxhlet ekstraksiyonu peroksit ve FFA yüzdesi açısından sırasıyla 3,77 mg KOH/g ve 0,43% ile en yüksek değerleri kaydetti. Kontrollü hidrolik preslemede sabunlaĢma değeri ve iyot sayısı açısından sırasıyla 194 ve 126 mg KOH/g ile en yüksek ortalamalar kaydedildi. Soğutmalı hidrolik presleme, 0,93 g/cm3 ve 1,481 n ile yağ yoğunluğu ve kırılma indeksi açısından en yüksek değerleri kaydetti. Ekstraksiyon yöntemi ve ısıl iĢlem arasındaki üç yönlü etkileĢimin etkisine bakıldığında, soya fasulyesi tohumlarında kavurma ve hidrolik preslemenin kombine uygulaması 4,9 ile en yüksek asitlik değerini kaydetti. Susam tohumlarında kavurma ve Soxhlet ekstraksiyon iĢlemi, peroksit değeri ve FFA yüzdesi açısından sırasıyla 4,11 mg KOH/g ve 0,55% ile en yüksek ortalamaları kaydetti. Kontrol ve hidrolik presleme iĢleminde ayçiçeği tohumlarında en yüksek sabunlaĢma değeri 196 mg KOH/g olarak kaydedildi. Kontrol ve hidrolik presleme iĢleminde soya fasulyesi tohumlarında en yüksek iyot değeri 140 mg KOH/g olarak kaydedildi. Soya fasulyesi tohumlarında soğutma iĢlemi ve hidrolik presleme arasındaki etkileĢim, 0,94 g/cm3 ile en yüksek yoğunluk değerini kaydetti. Susam tohumlarında soğutma iĢlemi ve hidrolik presleme arasındaki etkileĢim, 1.485 n ile kırılma indeksi açısından en yüksek değeri kaydetti.
Özet (Çeviri)
A laboratory study was conducted from 1/9/2022 to 1/9/2023 using seeds of soybean, sunflower, and sesame plants. the aim of study the effect of two extraction methods, Soxhlet and hydraulic press. Thermal treatments on seeds before extraction, roasting, cooling, and control (without thermal treatment), on the chemical and physical properties, quality, and concentration of fatty acids in the oils of these crops. The experiment was designed as a regular factorial experiment based on the complete random design (CRD), with three factors: crop type, extraction method, and type of thermal treatment before extraction. The levels of these treatments were applied with three replications. The initial preparations, oil extraction, and chemical and physical tests were performed in the laboratories of the Department of Life Sciences/Tikrit University and the Department of Food Sciences /Mosul University, while fatty acids were diagnosed and estimated in the laboratories of the Ministry of Science and Technology in Baghdad. The results were as follows. It was observed that for the crop type, soybean recorded the highest acid value and the highest iodine value of 134 mg KOH/g, the highest density of soybean was 0.93 g/cm3. Sesame seeds recorded the highest peroxide value and the highest FFA content of 0.44%, and the highest oil refractive index of 1.475 n. While the highest saponification value was for sunflower. As for the effect of the extraction method, hydraulic pressing recorded the highest values for acid, saponification, iodine, density, and refractive index properties, reaching 4.679, 190 mg KOH/g, 123 mg KOH/g, 0.93 g/cm3 , and 1.474 n, respectively. Soxhlet extraction recorded the highest values for peroxide and FFA, reaching 3.422 mg KOH/g and 0.38%, respectively. As for the thermal treatment before extraction, roasting recorded the highest significant values for acidity, peroxide, and FFA, reaching 4.76, 3.36 mg KOH/g, and 0.39%, respectively. The control treatment recorded the highest significant rate for saponification and iodine number, reaching 124 mg KOH/g. While the cooling treatment recorded the highest significant values for density and refractive index, reaching 0.93 g/cm3 and 1.474n, respectively. As for the two-factor interactions, the interaction of crop type with extraction method showed that soybean seeds extracted by hydraulic pressing recorded the highest rates for acidity, iodine number, and density, reaching 4.74, 137 mg KOH/g, and 0.94 g/cm3, respectively. The highest rate of peroxide value for soybean seeds extracted by Soxhlet was 3.83 mg KOH/g. Meanwhile, the highest saponification rate was recorded for sunflower seeds extracted by hydraulic pressing, reaching 194 mg KOH/g. The highest FFA rate was recorded for sesame seeds extracted by Soxhlet, at 0.48%. The highest refractive index was recorded for sesame seeds extracted by hydraulic pressing, reaching 1.478 n. As for the interaction between crop type and thermal treatment, roasted soybean seeds recorded the highest significant mean for acidity value of 4.84. Roasted sesame seeds recorded the highest significant averages for peroxide value and FFA percentage of 3.71mg KOH/g and 0.48%, respectively. Soybean seeds without thermal treatment (control) recorded the highest significant mean of 138 mg KOH/g. Sesame seeds cooled recorded the highest averages for density and refractive index of 0.93 g/cm3 and 1.481 n, respectively. As for the effect of the interaction between extraction method and thermal treatment, hydraulic pressing with roasting recorded the highest acidity value of 4.82. Soxhlet extraction with roasting recorded the highest values for peroxide and FFA percentage of 3.77 mg KOH/g and 0.43%, respectively. Hydraulic pressing with control recorded the highest averages for saponification value and iodine number of 194 and 126 mg KOH/g, respectively. Hydraulic pressing with cooling recorded the highest values for oil density and refractive index of 0.93 g/cm3 and 1.481 n. As for the effect of the three-way interaction between extraction method and thermal treatment, the combined treatment of roasting and hydraulic pressing on soybean seeds recorded the highest acidity value of 4.9. Roasting and Soxhlet extraction treatment on sesame seeds recorded the highest averages for peroxide value and FFA percentage of 4.11 mg KOH/g and 0.55%, respectively. Control and hydraulic pressing treatment on sunflower seeds recorded the highest saponification value of 196 mg KOH/g. Control and hydraulic pressing treatment on soybean seeds recorded the highest iodine value of 140 mg KOH/g. The interaction between cooling treatment and hydraulic pressing on soybean seeds recorded the highest density value of 0.94 g/cm3. The interaction between cooling treatment and hydraulic pressing on sesame seeds recorded the highest value for refractive index at 1.485 n.