Türkiye'den yüksek nitelikli göç, hekim göçü ve hekimlerin yurt dışında çalışmayla ilgili görüşlerinin incelenmesi
Highly qualified immigration from turkey, physician immigration and evaluation of physicians' opinions about working abroad
- Tez No: 846637
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN UYSAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Amaç: Yüksek nitelikli göç, genellikle üstün eğitim, beceri ve uzmanlık gerektiren alanlarda çalışan bireylerin bir ülkeden başka bir ülkeye yerleşmesi anlamına gelmektedir. Çalışmamızda hekimlerin yurt dışında çalışma ile ilgili görüşlerini değerlendirmeyi amaçladık. Metod: Çalışmamızda anket yöntemi ile 151 hekimden veri toplandı. Veriler SPSS istatistik programı kullanılarak frekans analizi ve ki-kare analiziyle değerlendirildi. Hekimlere yaşları, cinsiyetleri, medeni durumları gibi demografik faktörler ve yurt dışında çalışma ile ilgili sorular soruldu. Bulgular: Çalışmamıza katılan hekimlerin yaş ortalaması 31.96±6.50 yıldı (yaş aralığı 23-56). Cinsiyete göre dağılımda erkekler %52.31; kadınlar %47.69 oranındaydı. Hekimlerin büyük bölümü bekâr (%54.96) ve araştırma görevlisiydi (%54.30). %68.2'si yurt dışında daha önce bulunmuştu. Ayrıca %78.1'i meslekte ilk on yıllının içindeydi. Büyük kısmının yabancı dil düzeyi orta (%47.6), branşları dâhili tıp bilimleriydi (%70.8). Hekimlerin %89.4'ü daha önce çalışma yaşamlarında sözlü ve/veya fiziksel şiddete maruz kaldığını bildirdi. Ayrıca %14'üne malpraktis yönünden dava açılmıştı. %47'si yurt dışında çalışmaya ilişkin hazırlık yaptığını belirtti. Hekimlerin yurt dışında çalışmak istemeleri için belirttikleri ilk sıradaki itici faktör“hekim-hasta ilişkilerinde sorunlar/uyumsuzluk”iken, çekici faktör“daha organize ve düzenli bir iş ortamı”olarak saptandı. Hekimlerin %76.8'i gelecekte yurt dışında çalışmayı düşünmekte ve en sık tercih edilen ülkeler Almanya, ABD ve Birleşik Krallık'tı. Hekimlerin yurt dışında çalışmayı düşünme durumları ile yaşları, cinsiyetleri, unvanları, şiddete maruz kalma durumları, malpraktis yönünden dava açılması durumu arasında ilişki saptanmadı. Sonuç: Türkiye'de sağlık sisteminin sorunları ve başta şiddet olmak üzere hekimhasta uyumsuzlukları, hekim göçünü giderek hızlandırmaktadır. Hekim göçünün artışı sağlık sisteminde önemli problemleri beraber getireceğinden, hekimlerin işyaşam dengeleri ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi büyük bir önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: High-quality migration typically refers to the relocation of individuals from one country to another, often working in fields that require superior education, skills, and expertise. Our study aimed to assess the opinions of physicians regarding working abroad. Materials and Methods: In our study, data were collected from 151 physicians using a survey method. The data were analyzed using frequency analysis and chisquare analysis with the SPSS statistical program. Physicians were asked about demographic factors such as age, gender, marital status, and questions related to working abroad. Results: The average age of the physicians participating in our study was 31.96±6.50 years (range, 23-56). The gender distribution was 52.31% male and 47.69% female. The majority of the physicians were single (54.96%) and research assistants (54.30). 68.2% of the physicians had previously been abroad. Additionally, 78.1% were in the first ten years of their profession. Most of them had an intermediate level of foreign language proficiency (47.6%) and their specialties were in internal medical sciences (70.8%). 89.4% of the physicians reported having experienced verbal and/or physical violence in their working life. Furthermore, 14% had been sued for malpractice. 47% of the physicians stated that they were preparing to work abroad. The primary push factor for physicians wanting to work abroad was“problems/incompatibilities in doctor-patient relationships”, while the attractive factor was“a more organized and regulated work environment”. 76.8% of the physicians are considering working abroad in the future, with Germany, the USA, and the UK being the most preferred countries. No relationship was found between the physicians considerations of working abroad and their age, gender, titles, exposure to violence, or being sued for malpractice. Conclusion: Problems in Turkey's healthcare system and incompatibilities in doctorpatient relationships, especially violence, are accelerating physician migration. The increase in physician migration is bringing significant problems to the health system, making the improvement of physicians' work-life balance and working conditions of great importance.