Simulation of radiation for detection applications
Algılama uygulamaları için radyasyon simulasyonu
  1. Tez No: 846641
  2. Yazar: EZGİ USLAN DOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. DAVID SMITH, PROF. DR. AKRAM KHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Brunel University London
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tezin temel amacı, termal nötron dedektörlerinin simülasyonunu yapmak ve geometrik yapı özelliklerini incelemektir. Simülasyon kısmı için FLUKA/Flair yazılımı kullanılmıştır. Dedektör tasarımı, geometrik özellikler değiştirilerek simüle edilir ve sonuçların değişimi ayrıntılı olarak tartışılmıştır, Nötron ile etkileşime giren tabakanın kalınlığının önemi açıklanmaktadır. Dedektör katmanları arasındaki çeşitli mesafelerin etkileri gösterilmiştir. Son olarak, gelecekteki çalışmalara dönük tavsiyeler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is to simulate thermal neutron detectors and to examine their geometrical structure properties. FLUKA/Flair software is used for the simulation part. The detector design is simulated by changing the geometric features and the variation of the results is discussed in detail. The importance of the thickness of the layer interacting with the neutron is explained. The effects of the various distances between the detector layers are shown. Finally, the future work recommendations are given.