Kayseri'de çalışan diyetisyenlerin sağlıklı yaşam biçimi davranışları
Healthy lifestyle behaviors of dietitians working in Kayseri
  1. Tez No: 846640
  2. Yazar: YILMAZCAN UTKU SEYHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARDA BORLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Tanımlayıcı bu araştırma, Kayseri ilinde çalışan diyetisyenlerin sağlıklı yaşam biçimi davranışlarını değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini; Kayseri ilinde çalışan 125 diyetisyen oluşturmaktadır. Çalışmaya katılmaya gönüllü olan 98 diyetisyenle ofislerinde yüz-yüze görüşülerek Kasım 2021-Ocak 2022 arasında veri toplanmıştır. Araştırmanın verileri, anket yöntemiyle toplanmıştır. Anket formu,“Sosyodemografik Veri Formu”ve“Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği-II (SYBDÖ-II)”olarak iki bölümden oluşmaktadır. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS istatistik paket programı kullanılmıştır. Verilerin karşılaştırılmasında t-testi ve one-way ANOVA kullanılmıştır. Araştırmaya katılan diyetisyenlerin SYBD-II ölçek puanı ortalaması 137.6 ± 19.2 olarak bulunmuştur. Diyetisyenlerin yanıtlarına göre yapılan analiz sonucunda; en yüksek puana sahip alt boyutun Manevi Gelişim (26.6 ± 4.2), en düşük puana sahip alt boyutun ise Fiziksel Aktivite (17.3 ± 5.4) olduğu belirlenmiştir. Evli olmayan diyetisyenlerin, fiziksel aktivite alt ölçek puan ortalaması anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur. Özelde çalışan diyetisyenlerin; beslenme, manevi gelişim, sağlık sorumluluğu, SYBD-II ölçek puanları anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur. Düzenli fiziksel aktivite yapan diyetisyenlerin, SYBD-II puan ortalaması ve stres yönetimi, fiziksel aktivite, sağlık sorumluluğu alt ölçek puan ortalamaları anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur. Çocuk sahibi olmayan diyetisyenlerin fiziksel aktivite alt ölçek puan ortalaması anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur. Kayseri'de çalışan diyetisyenlerin sağlıklı yaşam biçimi davranışları orta düzeyde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The population of the research consists of 125 dietitians working in Kayseri. Data were collected between November 2021 and January 2022 by meeting face-to-face in their offices with 98 dietitians who volunteered to participate in the study. The data of the research was collected by survey method. The survey form consists of two parts:“Sociodemographic Data Form”and“Healthy Lifestyle Behaviors-II (HLSBII) scale”. SPSS statistical package program was used to evaluate the data. T-test and one-way ANOVA were used to compare the data. The average HLSB-II scale score of the dietitians participating in the study was found to be 137.6 ± 19.2. As a result of the analysis made according to the dietitians' answers; It was found that the sub-dimension with the highest score was Spiritual Development (26.6 ± 4.2), and the sub-dimension with the lowest score was Physical Activity (17.3 ± 5.4). The physical activity subscale mean score of unmarried dietitians was found to be significantly higher. Dietitians working privately; Nutrition, spiritual development, health responsibility, and SYBD-II scale scores were found to be significantly higher. The SYBD-II mean score and stress management, physical activity, health responsibility subscale mean scores of dietitians who engage in regular physical activity were found to be significantly higher. The physical activity subscale mean score of dietitians who do not have children was found to be significantly higher. Healthy lifestyle behaviors of dietitians working in Kayseri were found to be at a moderate level.