Ankilozan spondilit hastalarında, ciddi spinal tutulum ile ilişkili klinik, demografik özellikler ve hla allellerinin incelenmesi
Determination of clinical and demographic characteristics and hla alleles associated with severe spinal involvement in ankylosing spondylitis
  1. Tez No: 846642
  2. Yazar: ÇİSEM OKUR MADEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT KILIÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada amaçlarımız; Türk toplumunda ankilozan spondilit (AS) hastalarında HLA alellerinin sıklıklarının karşılaştırılması, AS hastalarında hastalık şiddetiyle ve ciddi spinal tutulumla ilişkili olabilecek allellerin saptanmasıdır. Çalışmaya Aralık 2022- Haziran 2023 tarihleri arasında polikliniğimize başvurmuş semptom süresi 10 yılın üzerinde olan toplam 100 AS hastası dahil edildi. Hastaların son 2 yıl içinde çekilen servikal, lumbar ve sakroiliak/pelvis vertebral grafileri incelendi. HLA tiplendirmesinde sekans spesifik oligonükleotid polimeraz zincir reaksiyonu (SSO-PCR) düşük çözünürlük yöntemi kullanıldı. Kontrol grubunu oluşturmak üzere Onkoloji Hastanesi Doku Tipleme laboratuvarına 2010-2015 yılları arasında donör olarak başvurmuş sağlıklı 100 kişinin HLA tiplendirme test sonuçları kullanıldı. Veriler uygun istatistik yöntemlerle değerlendirildi. Çalışmaya dahil edilen 100 hastanın 62'si erkek, 38'i kadındı. HLA-B*27 yapılan epidemiyoloji çalışmalarına benzer şekilde AS hastalarında %72, sağlıklı kontrollerde ise %8 pozitif saptandı. HLA-A*02, HLA-A*02 homozigot, HLA-B*27, HLA-C*02 AS hastalarında sıklıkları artan allellerdi (her biri için p düzeltilmiş:
Özet (Çeviri)
Our aims in this study are; comparing the frequencies of HLA alleles in ankylosing spondylitis (AS) patients in Turkish society is to identify alleles that may be associated with disease severity and severe spinal involvement in AS patients. A total of 100 AS patients with symptom duration over 10 years who applied to our outpatient clinic between December 2022 and June 2023 were included in the study. Cervical, lumbar and sacroiliac/pelvis vertebral radiographs of the patients taken within the last 2 years were examined. Sequence specific oligonucleotide polymerase chain reaction (SSO-PCR) low resolution method was used for HLA typing. HLA typing test results of 100 healthy people who applied to the Oncology Hospital Tissue Typing laboratory as donors between 2010 and 2015 were used to form the control group. The data were evaluated using appropriate statistical methods. Of the 100 patients included in the study, 62 were men and 38 were women. Like epidemiology studies, HLA-B*27 was found positive in 72% of AS patients and 8% in healthy controls. HLA-A*02, HLA-A*02 homozygous, HLA-B*27, HLA-C*02 were alleles with increased frequency in AS patients (p corrected for each: