Examining usability of the money transfer flow in mobile banking: Initial reflections of literate users
Mobil bankacılıkta para transferi sürecinin kullanılabilirliğinin incelenmesi: Okuryazar kullanıcıların ilk değerlendirmeleri
  1. Tez No: 846661
  2. Yazar: MUHAMMED MURAT ÇETİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELEN DEVRİM ÜLKEBAŞ TÜZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Endüstri Ürünleri Tasarımı, Banking, Computer Engineering and Computer Science and Control, Industrial Design
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Teknoloji odaklı finansal işlemleri giderek benimseyen ve bankacılıkta müşteri deneyimlerini artırmaya önem veren bir toplumda, akıllı telefonlardaki kullanıcı gezinim kolaylığı büyük önem kazanmaktadır. Hızlı ve doğru bilgi erişimine olan talep, küresel iletişimi ve bilgi alışverişini yeniden şekillendirmiştir. Mobil uygulamaların yaygınlaşması yeni bir ilgi alanı oluşturmuştur: kullanılabilirliklerinin değerlendirilmesi. Mobil bankacılığın benimsenmesindeki artış ve mobil bankacılık işlemlerinin stratejik önemine rağmen, özellikle Türkiye bağlamında bu işlemlerin kullanılabilirliği üzerine yeterli araştırma bulunmamaktadır. Bu çalışma, Türkiye'deki deneyimli kullanıcıların ilk kez karşılaştıkları kullanılabilirlik zorluklarını incelemeyi amaçlamaktadır. Türkiye'de Ziraat Mobil uygulaması üzerinden kullanıcı etkileşimlerine ve tasarım unsurlarına odaklanmaktadır. Çalışmanın sonucu, para transferi sürecinde açıklık, verimlilik ve kullanıcıya geri bildirimlerin önemini vurgulamaktadır. Elde edilen çıktılar, kullanıcıların hayal kırıklıklarını azaltmak ve güveni artırmak için verimliliği arttırılmış arayüzler ve zamanında hata önleme mekanizmalarına ihtiyaç olduğunu öne sürmektedir. Genel kullanılabilirlik puanları olumlu deneyimleri yansıtsa dahi, bireysel kullanıcı deneyimlerindeki farklılıklar, daha derin nitel analiz ve geniş örneklemelerin gerekliliğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In a society increasingly embracing technology-driven financial transactions and placing a growing emphasis on delivering enhanced customer experiences in banking, the ease of user navigation on smartphones gains paramount importance. The surge in demand for quick, accurate information access has reshaped global communication and information exchange. The proliferation of mobile applications has given rise to a new domain of interest: evaluating their usability. Despite the surge in mobile banking adoption and the strategic significance of mobile banking transactions, there is a noticeable scarcity of research on the usability of these transactions, particularly in the context of Turkey. This study aims to explore the usability challenges of mobile applications faced by literate users during money transfers, with a focus on user interactions and design elements using the Ziraat Mobile app in Turkey. The study result highlights the significance of clarity, efficiency, and user feedback throughout the transaction process. Insights suggest a need for streamlined interfaces and timely error prevention mechanisms to alleviate user frustrations and enhance trust. While overall usability scores reflect positive experiences, disparities among individual user experiences highlight the need for deeper qualitative analysis and broader sampling.